Dramat pod Giewontem. Piorun uderzył w turystów

Dramat pod Giewontem. Piorun uderzył w turystów Źródło: fot. Pixabay

Giewont stał się miejscem potwornego nieszczęścia. Na popularnym szlaku wejścia na szczyt piorun uderzył w grupę turystów. Zdarzenie miało miejsce podczas piątkowej burzy. Ranni zostali przewiezieni do szpitala śmigłowcem. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują do turystów.

Polskę czeka fala złej pogody. Burze z piorunami, które przewidywali meteorolodzy, już przybyły do Polskich Tatr. Podczas piątkowej burzy około godziny 13 tuż pod Giewontem, na Wyżnej Przełęczy Kondradzkiej, w pobliżu Herbacianej Przełęczy doszło do tragedii. Piorun uderzył w grupę 4 turystów pochodzących z Litwy, którzy mimo ostrzeżeń meteorologicznych wybrali się na wspinaczkę. Do dramatu doszło 300 m przed szczytem. Ratownicy TOPR wylecieli helikopterem, by pomóc grupie rannych. Cala czwórka została przewieziona śmigłowcem do szpitala. Największych urazów doznała 52-letnia kobieta, która przyjęła bezpośrednie uderzenie pioruna. Grom wszedł w nią w okolicach barku i wyszedł nogą. Ranna od pioruna jest poparzona, ale, jak informują służby, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak twierdzi Ali Issa Darwich, ordynator oddziału ratunkowego w Zakopanem, tylko cud sprawił, że poszkodowana kobieta nie zginęła na miejscu. Pozostała trójka rannych, małżeństwo z dzieckiem, mają mniej poważne obrażenia.

Giewont: jest naprawdę niebezpiecznie

Pogoda w najbliższym czasie nie będzie nas rozpieszczać. W piątek, jak i w kolejnych dniach w górach nadal będą występowały mniejsze i większe burze. Zarówno turyści jak i doświadczeni wspinacze powinni bacznie obserwować wiadomości meteorologiczne i jeśli zapowiadane są burze, zrezygnować z wyprawy na szczyt. Niestety mało kto przejmuje się ogromnym zagrożeniem, jakie niosą za sobą wyładowania atmosferyczne podczas zawirowań pogodowych. Według ratowników TOPR, gdy lecieli pod Giewont po rannych, zaobserwowali w okolicy ok. 90 innych osób.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Z hitowego serialu TVN wyrzucono znienawidzoną aktorkę! „Nareszcie”
  2. Zapomniana polska aktorka powraca! Reporterzy byli w szoku jak ją zobaczyli
  3. Wojciechowska bije na alarm! Jest przerażona sytuacją w Polsce
  4. Ten zwierzak dokonał cudu! Ludziom się nie udawało
Następny artykuł