Szef rządu Gibraltaru – Fabian Picardo – w prześmiewczych acz ostrych słowach skrytykował Donalda Tuska. Jego zdaniem pomaga on Hiszpanii w jej ,,prześladowczych” działaniach.

Według wytycznych dotyczących Brexitu przedstawionych przez przewodniczącego Rady Europejskiej żadna umowa między Wspólnotą a Wielką Brytanią nie może być stosowana na terytorium Gibraltaru bez porozumienia Zjednoczonego Królestwa z Królestwem Hiszpanii. Taką postawę skrytykował szef rządu Gibraltaru.

Tusk, który ma w zwyczaju stosowanie analogii (wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) do rozwodu i pozwu rozwodowego, zachowuje się jak zdradzany mąż, który odgrywa się na dzieciach – powiedział Picardo.

Jego zdaniem Hiszpania od dawna usiłuje prześladować Gibraltar, a teraz dostać ma na takie działanie zielone światło od Unii Europejskiej. Picardo ostrzega, że nie dopuści by zarządzane przez niego terytorium stało się kartą przetargową w negocjacjach dotyczących Brexitu.

Nie będziemy kartą przetargową i nie będziemy ofiarą Brexitu, tak jak nie jesteśmy Brexitu sprawcami: zagłosowaliśmy za pozostaniem w Unii Europejskiej, więc odgrywanie się za to na nas jest zezwalaniem Hiszpanii na zachowywanie się jak prześladować – mówi szef gibraltarskiego rządu.

Wskazuje on na to, że aż 96% mieszkańców Gibraltaru opowiedziało się przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Żąda on, więc usunięcia zapisu wskazanego przez Tuska.

...

Zobacz również