Niebieskie oczy bardzo często uważane są za coś wyjątkowego, a osoby posiadające taki kolor oczu mogą czasem liczyć na większe powodzenie u płci przeciwnej. Jak się okazuje, posiadacze niebieskich oczu są jeszcze bardziej niezwykli, o czym poinformowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. 

Niebieskie oczy bardzo często wzbudzają większe zainteresowanie u płci przeciwnej niż bardziej powszechne – brązowe (i ich odcienie). Mnóstwo osób – zarówno kobiet jak i mężczyzn – po prostu szaleją na ich punkcie i szukają sobie partnerów właśnie z takim kolorem oczu.

Jak się okazuje, wyjątkowość posiadaczy niebieskich oczu jest jeszcze większa niż mogło się wydawać. Genetycy z Uniwersytetu w Kopenhadze podzielili się właśnie swoim odkryciem, którego dokonali badając DNA osób z niebieskimi oczami.

Jak wynika z badań duńskich naukowców, wszystkie osoby, których kolor oczu jest niebieski mają jedną – bardzo ważną – wspólną rzecz. Są spokrewnieni z tym samym człowiekiem żyjącym od 6 do 10 tysięcy lat temu. To właśnie ten jeden osobnik naszego gatunku jako pierwszy urodził się z niebieskimi oczami.

Przed jego narodzinami – jak przekonują genetycy z duńskiego uniwersytetu – wszyscy ludzie posiadali jedynie brązowe oczy.

bh

...

Zobacz również