Gdańsk nie odpuści TVP. Żądają sprostowania w "Wiadomościach" i wpłaty na WOŚP

Gdańsk nie odpuści TVP. Żądają sprostowania w "Wiadomościach" i wpłaty na WOŚP Źródło: Screen/YouTube/ Onet Radio

Gdańsk jest w ostatnim czasie pokazywany w negatywnym świetle przez TVP. Głośny materiał opublikowany w "Wiadomościach" sugerował, że władze miasta "gloryfikują nazistowską kartę w historii". Jest już stanowcza reakcja.

Gdańsk nie należy ostatnio do ulubionych miast publicznych mediów i środowisk związanych z rządem. Ostatnio mocno skrytykowano plan uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kontrowersje wzbudziły umieszczone w programie słowa o "marszu życia, czyli radosnym pochodzie" oraz "koncercie, tańcach i wspólnym świętowaniu". Program został przeredagowany, ale prorządowe media wykorzystały go jako kolejny argument za krytyką gdańskich władz, a w szczególności prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Inicjatywy podejmowane przez przez prezydent spotykają się z oskarżeniami o antypolonizm.

Gdańsk oburzony materiałem TVP. "Gloryfikacja nazistowskiej karty w historii"

"Wiadomości" TVP opublikowały 24 lipca bardzo mocny materiał, w którym zabytkowy tramwaj, jeżdżący po ulicach Gdańska, stał się pretekstem do postawienia tezy, iż władze miasta chętnie odwołują się do niemiecko-nazistowskiej przeszłości. Bohater materiału, wyprodukowany w Wolnym Mieście Gdańsku tramwaj RING i jego tabliczka z napisem "Danzig", jest według autorów materiału symbolem "tęsknot władz miasta Gdańska za tym, co niemieckie".

Padły też inne mocne oskarżenia. W materiale zasugerowano, że władze Miasta Gdańska: "otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska", "przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch Drugiej Wojny Światowej" i "odwołują się do nazistowskiej spuścizny". I właśnie za te sformułowania władze Gdańska żądają od "Wiadomości" przeprosin.

Mocna reakcja władz Gdańska. Przeprosiny i wpłata

Na oficjalnej stronie miasta pojawiło się oświadczenie, w którym władze domagają się przeprosin za naruszenie dobrego imienia. Prawnicy reprezentujący władze wysłali już do szefa "Wiadomości" wezwanie do sprostowania. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Tezy przedstawione przez 'Wiadomości' Telewizji Polskiej są w stopniu oczywistym zniesławiające i naruszają dobre imię Miasta Gdańska. Sugerowanie, że Władze Gdańska w swojej polityce historycznej odwołują się do jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii w historii ludzkości jest jednym z najcięższych zarzutów, które można postawić w debacie publicznej - można przeczytać w komunikacie.

Władze miasta żądają przeprosin o określonej w piśmie treści, które mają zostać opublikowane w pierwszej minucie "Wiadomości". Dodatkowym zadośćuczynieniem ma być wpłata 100 tysięcy zł. na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna polska aktorka. Zmarła nagle, osierociła dwójkę dzieci. Fani są zdruzgotani
  2. Ujawniono zdjęcie 17-letniej Kingi Dudy z ojcem. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Prezydent jest prawie nie do poznania!
  3. Tajemnicze zaginięcie Kingi. Zniknęła zostawiając małe dziecko, 3 dni później jej mąż już nie żył
  4. Policja przez ostatnie dni szukała 2-latka. Niestety, finał jest tak tragiczny jak w przypadku Dawidka Żukowskiego
  5. Mąż zostawił ją dla młodszej. Zemsta żony jest po prostu genialna, popłaczecie się ze śmiechu
  6. Nagła, niespodziewana wiadomość wstrząsnęła fanami. Nie żyje gwiazda serialu "Przyjaciółki"

Źródło: Na Temat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News