Gazprom odda pieniądze. Chodzi o miliardy złotych. Czy gaz stanieje?

Gazprom odda pieniądze. Chodzi o miliardy złotych. Czy gaz stanieje? Źródło: Flickr.com/Thawt Hawthje

Gazprom odda polskiej spółce gazowniczej olbrzymie pieniądze. Kwota idzie w miliardy złotych. Czy możemy dzięki temu liczyć na tańszy gaz? Przyglądamy się sprawie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało właśnie o podpisaniu aneksu do umowy.

Rosyjski Gazprom i polskie PGNiG podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Chodzi o ceny gazu od 2014 roku. Aneks jest skutkiem wyroku sądu arbitrażowego jaki zapadł w Sztokholmie 30 marca 2020 roku. W tym przypadku przepisy działają wstecz. Gazprom jest zobligowany do zwrotu gigantycznych pieniędzy na konta polskiej spółki.

Gazprom musi oddać Polakom prawie 6,2 miliarda złotych. Kwota powinna znaleźć się na kontach polskiej firmy najpóźniej 1 lipca 2020 roku. Zgodnie z postanowieniem szwedzkiego sądu arbitrażowego nowa formuła cenowa obowiązuje wstecznie, od 1 listopada 2014 roku, stąd konieczność zwrotu nadpłaty jaką poczynił polski koncern płacąc Rosjanom zawyżone przez nich stawki.

Gazprom i PGNiG ścierają się ze sobą w Szwecji

Jak dowiadujemy się z PGNiG, aneks został podpisany już 5 czerwca w formie elektronicznej, a dzisiaj - 15 czerwca - nastąpiła wymiana oryginalnych, podpisanych dokumentów. Zgodnie z europejskim prawem publikacji aneksu została odłożona do dnia, w którym podpisana dokumentów fizycznie, przez obie ze stron.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Polska spółka w arbitrażu spór z rosyjską firmą Gazprom. Postępowaniem przed sądem w Szwecji dotyczyło ceny gazu zawartych w kontrakcie jamalskim. Na mocy postanowienia wyroku nowa cena ma obowiązywać wstecznie, czyli od listopada 2014 roku. PGNiG oszacowało swoje straty na ponad 6 miliardów złotych. Spółka zapowiedziała kroki prawne, aby odzyskać pieniądze. 

Zgodnie z nową taryfą, Polacy będą kupować gaz od Rosjan po cenie związanej z wartością gazu w Europie. Jest to znacznie korzystniejsze dla polskiej spółki. Czy sytuacja na rynku wpłynie na cenę gazu dla indywidualnego klienta? Na tę chwilę nie mamy żadnej deklaracji od państwowej firmy.

Dzisiaj grzeje: 1. Małgorzata Rozenek pokazała pierwsze wspólne zdjęcie swoich dzieci. Jeden szczegół zwrócił uwagę, bardzo rzadki widok

2. Śmiertelny wypadek na Podkarpaciu. Rozpędzone auto wjechało w nastolatki

Gazprom zobowiązał się zastosować do wyroku arbitrażu, jednocześnie jednak zaskarżył go i ubiega się o apelację. Polska spółka podkreśliła jednak, że ewentualna apelacja rozpatrzy jedynie błędy proceduralne, jeżeli się takie pojawiły. Nie ma ona wpływu na merytoryczną treść wyroku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dostał paragon w knajpie i zbladł. Właśnie dzieje się niewyobrażalne nad morzem, ceny zwalają z nóg
  2. Już od piątku rząd luzuje kolejne obostrzenia. Ważna wiadomość dla wszystkich polskich fanów sportu
  3. Synoptycy ostrzegają, od środy nad Polską niże i fronty. Temperatura jak w piekarniku, ale co innego będzie najgorsze
  4. 3 znaki zodiaku nawet nie wiedzą, że mają doskonałą intuicję. Powinny zawsze jej słuchać, a nigdy nie będą wpadać w tarapaty
  5. Co jako pierwsze zobaczyłeś na obrazku? Podświadoma decyzja zdradza wszystko, nawet rzeczy, o których lepiej nie wiedzieć
  6. Na zdjęciu ukryta jest panda. Najlepsi widzą ją już po 20 sekundach, reszta szybko się poddaje

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News