Masz coś takiego na ręce? To GANGLION

Masz coś takiego na ręce? To GANGLION

Ganglion to guzek, który pojawia się u ludzi najczęściej w okolicach nadgarstków. Torbielowata narośl nie tylko przeszkadza na co dzień. Lekarze zalecają chirurgiczne usuwanie tych nietypowych guzków.

Ganglion, zwany też pseudotorbielą, na pierwszy rzut oka wygląda strasznie. Nawet 2-centymetrowa narośl występuje u ludzi głównie w okolicach nadgarstków, ale też na stopach, czy palcach. Choć jest niezłośliwym guzkiem, lekarze zalecają, by nie bagatelizować tej dziwnej narośli.

Torbiel o zawartości galaretowatej powiększa się stopniowo. Przyczyną jest duża intensywność w pracy nadgarstków czy nóg, a zwłaszcza złamania czy zwichnięcia. Organy nie nadążają za pracą organizmu produkując większą niż zwykle ilość płynu, który zabezpiecza prawidłowe funkcjonowanie ścięgien. Dochodzi w ten sposób do zgrubienia w jednym miejscu. Z czasem ganglion może powodować ból, ogranicza też ruchowość stawów. Rozmiarem w swoim czasie dosięgnie układu nerwowego przyczyniając się do prawdziwego bólu. Z tego rodzaju nieszkodliwymi guzkami zmagają się głównie pracownicy fizyczni, sportowcy, ale też muzycy.

Jak zwalczyć ganglion?

Są dwa rodzaju zwalczania galaretkowego guzka. Kiedy nie mamy alternatywy, a narośl jest spora, należy udać się do chirurga na zabieg wycięcia ganglionu. Wykonuje se w tym celu punkcję oraz zabieg strzykawkowy, który opróżnia torbiel z zawartości galaretowatej.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Może sam zniknąć, może też odrosnąć Specjaliści przekonują jednak, że nie daje to całkowitej gwarancji, że guzek nie wyrośnie w tym samym miejscu w przyszłości. Jakby tego było mało mogą pojawić się powikłania: obrzęk dłoni, blizny, czy sztywność stawów. Jeśli narośl nie zdążyła przybrać wyraźnego rozmiaru może sama zniknąć. Znawcy zalecają ograniczenie ruchu ręką i założenia na nią specjalnej szyny lub stabilizatora. W poradach "domowych" czytamy też o smarowaniu olejkiem kadzidłowym, ale też skorzystaniu z czarnej herbaty lub imbiru. W celu zniwelowania guzka zaleca się fizykoterapię. Chorzy poddawani się ultradźwiękom, laserom, wykonują też odpowiednie ćwiczenia. Przy rehabilitacji sprawdzi się też kinesiotaping. Specjalne taśmy regenerujące nakładamy wówczas na okolice nadgarstków. Przekłada się to na szybsze ozdrowienie organu, w którym pojawiła się ganglion. Schorzenie przeważa u osób młodych i w średnim wieku (15-40 lat), może być również efektem powtarzających się urazów lub stanów zapalnych.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kozie jądra sposobem na impotencję
  2. Kobieta ma guza macicy, ale lekarz odmawia operacji. „Co za popierd*lony kraj! W głowie się nie mieści”
  3. Horacy musiał poddać się osobliwej operacji, gdyż deformacja uniemożliwiała mu normalne życie
źródła: fakt.pl, medonet.pl Następny artykuł