Wielu przedstawicieli świata kultury zabiera głos w sprawach politycznych. Teraz szczególnie istotnym aspektem jest dla wielu sprawa wolności i niezawisłości sądów. W sprawie zabrał głos także milczący dotąd w kwestiach politycznych Piotr Fronczewski.

Aktor zabrał głos w ramach internetowej akcji #wolnesądy. Na facebookowej stronie akcji znalazło się oświadczenie Fronczewskiego, w którym przedstawia on swoje stanowisko na temat niezależności sądownictwa.

– Naprawdę nie interesuje cię polityka? Nie interesuje cię sprawa niezależności sądów i trybunałów? – brzmią pierwsze słowa wypowiedzi Fronczewskiego.

Nagranie z całą pewnością działa na wyobraźnię. By uzmysłowić internautom, którzy oglądają jego oświadczenie, artysta przytacza hipotetyczną sytuację wypadku samochodowego, spowodowanego przez kuzyna działacza partii rządzącej.

– Jak myślisz, jakie będziesz miał szanse na sprawiedliwy proces? – pyta retorycznie aktor. – Masz pewność, że (sędzia) będzie na tyle heroiczny, by kierować się wyłącznie literą prawa i zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym? – konkluduje.

W akcji #wolnesądy bierze udział wielu przedstawicieli świata filmu, między innymi Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Jerzy Stuhr, Juliusz Machulski czy Jerzy Radziwiłowicz.

...

Zobacz również

Zobacz również