Dwie muzułmanki nie zostały wpuszczone do przedszkola, kiedy odprowadzały dzieci, bo drogę zagrodzili im wściekli rodzice. Ci stwierdzili, że skoro na teren placówki nie można wejść z symbolami religijnymi, to i matki w hidżabach nie mają tam wstępu. W sprawie interweniowała policja.

Do zdarzenia doszło na Korsyce w miejscowości Bonifacio podczas inauguracji nowego roku szkolnego. Rodzice przyprowadzali swoje pociechy na uroczystość rozpoczęcia zajęć w przedszkolu. Kiedy na miejscu zjawiły się dwie muzułmanki w hidżabach, dwaj mężczyźni zatrzymali kobiety, a pozostali rodzice zagrodzili im przejście.

Mężczyźni stwierdzili, że muzułmanki nie mają wstępu do przedszkola, na terenie którego propagowanie wszelkiej religii jest zakazane zgodnie z republikańską ideą świeckości. Choć nie doszło do aktów przemocy i przepychanek, nie obyło się bez interwencji policji i pracowników przedszkola. To dzięki nim kobiety w hidżabach znalazły się na uroczystości inauguracji.

„Sytuację udało się opanować. Nie było przemocy, nikt nie formułował żadnych gróźb, prawo nie zostało złamane” – relacjonuje Eric Bouillard, lokalny prokurator.

Jean-Charles Orsucci, burmistrz Bonifacio, w rozmowie z mediami przypomniał, że faktycznie idea świeckości obowiązuje na terenie przedszkoli i szkół francuskich i zgodnie z nią nie można nosić żadnych religijnych symboli. Zakaz obowiązuje jednak tylko dzieci, a nie ich rodziców.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również