Franciszek zapowiedział abdykację. Został tylko miesiąc

Franciszek zapowiedział abdykację. Został tylko miesiąc Źródło: fot. Wikimedia Commons

Papież Franciszek jest niezwykle popularny, potrafi być jednak także bardzo kontrowersyjny. Jedna z takich kontrowersji, to zapowiedziane przez Franciszka odejście. Mało kto wierzy, że to nastąpi, jednak Franciszek nie słynie z rzucania słów na wiatr. Franciszkowi został miesiąc pontyfikatu.

Franciszek został wybrany w 2013 roku. Nastąpiło to po abdykacji jego poprzednika, Benedykta XVI. Jorge Mario Bergoglio od początku robił wrażenie niezwykle pokornego i cichego człowieka. Tym zdobył sobie serca wiernych, a także niezwykle pozytywną opinię wśród dziennikarzy. ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego Franciszek nie ma z tym problemu, a polscy księża tak?

Ulubiony papież odejdzie?

Ze względu na wiele gestów, a także wygłaszane poglądy stał się ulubieńcem wielu, szczególnie lewicowych mediów. Papież Franciszek nie należy jednak do osób pchających się przed kamery i żądających uwagi. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że już niedługo media będą przeżywały straszną żałobę. Papież Franciszek bowiem już zapowiedział swoje odejście. Wiele osób nie chce w to wierzyć, jednak papież słynie z tego, że nie rzuca słów na wiatr. Można się zatem spodziewać, że także ta jego zapowiedź stanie się faktem. ZOBACZ TAKŻE: Papież Franciszek podpisał. Będzie kolejny święty Polak!

Franciszkowi został miesiąc

Oczywiście w przybliżeniu. Na Tron Piotrowy został bowiem wybrany 13 marca 2013 roku. Czy to znaczy, że władza papieska jest kadencyjna? W żadnym wypadku, jednak Franciszek już od dawna zapowiadał, że nie będzie papieżem do śmierci. - Jeśli biskup Rzymu czuje, że brakuje mu sił, może zadać sobie te same pytania, co Benedykt - mówiła głowa Kościoła jeszcze w 2014 roku, niecały rok po wyborze. Wówczas także stwierdził Franciszek, że "[Benedykt XVI] otworzył drzwi dla emerytowanych papieży", a nawet podkreślił, że niebawem może być nawet "dwóch, albo trzech emerytowanych papieży". Dlaczego jednak Franciszkowi został miesiąc właśnie? To już inny wywiad, w którym Franciszek podał niezwykle dokładny czas, w jakim zamierza abdykować. W 2015 roku podczas jednego z wywiadów papież stwierdził, że jego pontyfikat nie będzie ani tak długi, jak Jana Pawła II (prawie 27 lat), ani nawet porównywalny do pontyfikatu Benedykta XVI (prawie 8 lat). ZOBACZ TAKŻE: Katolicy w szoku! Franciszek zbeształ ich jak frajerówMój pontyfikat będzie krótki; pięć lat - powiedział następca świętego Piotra. Pięć lat mija dokładnie w marcu tego roku. Papież, pytany o szczegóły swojego planu, odpowiadał dość enigmatycznie. Franciszek nie lubi za dużo mówić o sobie. - Kiedy czuję, że nie mogę iść dalej, mój wielki nauczyciel Benedykt uczy mnie jak to zrobić - zaznaczył jedynie papież. ZOBACZ TAKŻE: Franciszek jest przerażony. Najbardziej boi się... poll id="32"]
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News