Fiskus szykuje bat na przedsiębiorców jakiego jeszcze nie było! Panika na rynku

Fiskus szykuje bat na przedsiębiorców jakiego jeszcze nie było! Panika na rynku

W ministerstwie finansów zapadają kolejne decyzje. Jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, sprawa dotyczy walki z oszustami podatkowymi, którzy przez ostatnie lata nie mieli większych problemów z wyłudzeniem państwowych pieniędzy. Przestępstwa podatkowe ma ukrócić kolejna zmiana przepisów.

Sądy z większymi uprawnieniami

Resort finansów przygotował kolejną ustawę, która ma ukrócić wyłudzenia podatkowe. Tym razem sąd ma mieć możliwość nałożenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na przedsiębiorców, którzy posługują się lewymi fakturami. Ma to się stać poprzez nowelizację Kodeksu karnego skarbowego.

Reform wciąż za mało?

Priorytetem obecnej władzy jest doprowadzenie do tego, aby jak najbardziej uszczelnić system podatkowy w Polsce. Poprzez poprawę ściągalności podatków, ogólne uszczelnienie całego systemu podatkowego a także podjęcie działań, które mają zapobiec fałszerstwom podatkowym, rząd chce wzmocnić finanse państwa, które i tak jest już wysoce zadłużone. Wdrażane ostatnio zmiany są wciąż niewystarczające i dlatego z pewnością pojawią się kolejne.

Ustawa goni ustawę

W życie weszła już ustawa o obowiązku przekazywania ministrowi właściwemu ds. finansów publicznych danych z ewidencji VAT w postaci plików o jednolitej strukturze (Jednolity Plik Kontrolny). zreformowano również organizację służb podległych ministerstwu finansów, poprzez połączenie administracji podatkowej, skarbowej oraz celnej a także utworzenie w ich miejsce Krajowej Administracji Skarbowej. Wprowadzono także "Pakiet uszczelniający VAT" oraz sankcje karnoskarbowe za wystawianie fikcyjnych faktur. Te zmiany to jednak dla rządu wciąż mało, więc ministerstwo przedstawia kolejną reformę, na temat walki z przestępstwami podatkowymi. Do resortu sprawiedliwości trafił projekt nowelizacji Ustawy z dnia 10 września 1999 r., która zakłąda m.in.  możliwość orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku posługiwania się przez przedsiębiorstwa tzw. lewymi fakturami.

Jak to ma wyglądać?

Nowy projekt zakłada, że kara wydania wyroku przez sąd w sprawie prowadzenia określonego rodzaju działalności gospodarczej ma odnosić się tylko do osób, które popełniły przestępstwo o wysokiej szkodliwości społecznej zachowań zabronionych, który będzie karał za posiadanie sfałszowanych banderoli czy upoważnień do ich odbioru. Należy zwrócić uwagę na art. 62 § 2 k.k.s., który po nowelizacji będzie za czyn karalny uznawał wystawienie lub posługiwanie się nierzetelną fakturą. Za to przestępstwo będzie grozić kara w postaci grzywny do 720 stawek dziennych oraz pozbawienie wolności od 1 do 5 lat. Warto wspomnieć, że przed nowelizacją, czyli do końca 2016 roku, mieliśmy tu do czynienia z sankcją w postaci grzywny do 24 stawek dziennych. źródło: www.interia.pl    
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News