Złota Piłka dla Messiego, a FIFA ocenzurowała napis "100% Jesus"

Złota Piłka dla Messiego, a FIFA ocenzurowała napis "100% Jesus"

Jak co roku, na gali FIFA w Zurychu przyznano Złotą Piłkę FIFA - trofeum dla najlepszego piłkarza roku. Główną nagrodę zgodnie z oczekiwaniami zgarnął Lionel Messi. Tym samym Argentyńczyk sięgnął po trofeum piąty raz, co czyni go najlepszym w historii, czy też raczej powiększa jeszcze przewagę nad pozostałymi piłkarzami - poza Messim nikt nie zdobył ZP więcej niż trzy razy. Nie obyło się jednak bez innych kontrowersji. Naszej uwadze nie umknął fakt, że FIFA ocenzurowała napis "100% JESUS" na opasce innego zawodnika - Neymara.

Zawodnik FC Barcelony, wybrany dzisiaj trzecim najlepszym na świecie, założył chrześcijańską opaskę tuż po zwycięstwie w finałowym meczu Ligi Mistrzów, w którym Barça pokonała Juventus 3:1. Piłkarze z Ameryki Południowej są znani ze swojej religijności, więc gest Neymara nikogo nie zdziwił.

Innego zdania byli jednak włodarze FIFA. Z niezrozumiałych powodów organizacja zdecydowała się na usunięcie napisu 100% JESUS. Prawdopodobnie chodziło o poprawność polityczną, jednak przypomnijmy, że FIFA jest umoczona w wiele afer korupcyjnych - między innymi oskarża się jej urzędników o przyjęcie ogromnych łapówek od Katarczyków w zamian za zgodę na organizacje mundialu w tym kraju wbrew przeciwwskazaniom pogodowym (w Katarze jest zdecydowanie zbyt gorąco do gry w piłkę) czy etycznym (przy budowie stadionów wykorzystywani są niewolnicy).

W wyniku jednej z takich afer, w 2015 roku od stanowiska odsunięty został Joseph Blatter - prezes FIFA od 1998 roku.

źródło: gala FIFA

Następny artykuł