Internauci już są załamani. Wszystko przez zapowiedź Facebooka, którego władze oświadczyły, że już za kilka miesięcy korzystanie z udogodnień portalu będzie płatne. Facebook ugiął się bowiem pod naciskiem News Media Alliance.

Oznacza to, że darmowy dotąd w użytkowaniu Facebook stanie się portalem płatnym. Rejestracja na serwisie będzie darmowa, ale użytkownicy, którzy nie sypną groszem podczas użytkowania, będą mieli ograniczoną część funkcji portalu. Na to presję wywarło właśnie News Media Alliance.

Organizacja ta zrzesza ponad 2 tys. mediów internetowych. Te są przekonane, że Facebook odbiera im chleb swoim systemem „Instant Articles„, który pozwala na publikowanie treści bezpośrednio na Facebooku. Dzięki temu dostęp do artykułów jest prostszy – teksty ukazują się w około 0,3 sekundy. To system bardzo wygodny i nie wymaga wklejania linku do artykułu w poście.

Od teraz będzie jednak płatny. Użytkownicy, którzy nie zapłacą, będą mogli pożegnać się z szybkim dostępem do treści na Facebooku. Gigant mediów społecznościowych wyłącza tę funkcję w październiku. Oczywiście ci, którzy zapłacą odpowiednią kwotę, będą mogli się cieszyć działaniem systemu Instant Articles dalej. Nie wiadomo jednak o jakiej sumie mowa. Campbell Brown, który w Facebooku odpowiada za współpracę biznesową sieci internetowych, poinformował, że dopiero zaczęły się rozmowy z portalami informacyjnymi.

...

Zobacz również