„Fabienne” w Polsce? Jesienne ochłodzenie mogła odczuć w sobotę niemal cała Europa Środkowa. Teraz, okazuje się, że dobrych wiadomości nie usłyszą zarówno mieszkańcy Śląska, jak i niemal całej Polski. Alert o niebezpieczeństwie i niepokojące wiadomości o najbliższych godzinach. Kto powinien zacząć się obawiać?

„Fabienne” nad Śląskiem. Rządowe Centrum Informacji ostrzegło mieszkańców Wrocławia o niebezpieczeństwie, związanym z nadchodzącym niżem. Temperatura w ciągu dnia sięgała tam zaledwie 14 stopni, a opady deszczu miały znacznie utrudnić poruszanie się ulicami miasta. Niekorzystna, a wręcz niebezpieczna aura panuje także w Lubuskiem. Już pojawił się przerażający film z województwa na zachodzie kraju.

Pogoda w Polsce. Kiedy minie niż „Fabienne”?

Podmuchy wiatru we Wrocławiu mają sięgać 90 km/h. Tym niesprzyjającym warunkom atmosferycznym ma towarzyszyć deszcz i nagłe ochłodzenie temperatury. Niż „Fabienne” rozpoczął prawdziwą jesienną słotę.

– „Uwaga!” Wieczorem na południu województwa silny wiatr. Schroń się. Zabezpiecz rzeczy, które porwane wiatrem są zagrożeniem. Śledź informacje pogodowe – takiego SMS-a otrzymali dzisiaj mieszkańcy Dolnego Śląska. RCB ostrzegło w ten sposób przed wichurą.

Ostrzeżenia o pogodzie w Polsce

Chociaż pilotażowy, program ostrzegania przed niebezpieczeństwem jest jednym z najnowszych pomysłów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Aby, za pomocą SMS-a dostać informację o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych nie trzeba się zapisywać. Centrum wysyła wiadomość lokalizując daną osobę.

Jak podaje RCB alert jest wysyłany tylko w sytuacjach, które w znaczny sposób mogą zagrozić bezpieczeństwu osób lub ich mienia. Centrum ostrzega przed: nagłymi zmianami warunków atmosferycznych, intensywnymi burzami, gwałtownymi nawałnicami.

Czy niż „Fabienne” jest niebezpieczny?

Niż, który pojawił się już nad Polską przyniesie porywisty wiatr i opady deszczowe. Wiatr nie przypomina orkanu, jednak z niedzieli na poniedziałek mieszkańcy Wrocławia i okolic zdecydowanie odczują dolegliwe warunki atmosferyczne.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

12 PRZERAŻAJĄCYCH zdjęć, których zagadki nie udało się rozwiązać

Najbardziej zagrożone są osoby, które zdecydują się wędrówki po Śnieżce. Tam wiatr osiągnie prędkość nawet do 150 km/h, a temperatura w nocy będzie bliska 1 stopnia Celsjusza. Poprzez wiatr, temperatura odczuwalna będzie wynosiła nawet -10 stopni!

W Internecie już pojawiają się zdjęcia, pokazujące zmiany atmosferyczne. Niż „Fabienene” dotarł już do województwa lubuskiego. Przerażeni mieszkańcy sugerują, że na miejscu rozpętała się trąba powietrzna.

Film opublikowany w mediach społecznościowych naprawdę wygląda zatrważająco. Niestety, niewykluczone, że podobne zjawiska atmosferyczne nie nawiedzą kolejnych województw.

 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostateczny i nieodwołalny koniec lata. Szykuje się okropne załamanie pogody
  2. Burza piaskowa i trąba powietrzna nad Polską!
  3. Pogoda długoterminowa. Jaka pogoda na początek roku szkolnego?

Naukowcy otworzyli grób Jezusa - tak wygląda [ZDJĘCIA]

Zobacz również

Absolwentka twórczego pisania Uniwersytetu Łódzkiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka Pikio.pl