Jak wynika z sondaży exit poll, wybory do parlamentu Katalonii zdecydowanie wygrały formacje opowiadające się za pełną niepodległością regionu. Ugrupowania proniepodległościowe mogą liczyć razem na ponad 70 mandatów w parlamencie liczącym 135 członków.

Katalonię zamieszkuje 7,5 mln osób, z czego 5 mln jest uprawniona do głosowania. Wszyscy zgodnie uznają, że te wybory to był tak naprawdę plebiscyt, w którym mieszkańcy Katalonii mieli wypowiedzieć się na temat tego, czy chcą odłączenia terytorium, które zamieszkują od Hiszpanii.

Z sondaży wynika, że zwolennicy secesji odnieśli zwycięstwo, a liderzy proniepodległosciowych formacji zapowiadają już, że ogłoszą niepodległość Katalonii.

Mariano Rajoy premier Hiszpanii jest jednak zdania, że Katalończycy nie mają prawa podjąć takiej decyzji i jeśli takowa zapadanie, to zostanie zaskarżona w Trybunale Konstytucyjnym.

Z kolei hiszpańscy socjaliści straszą Katalończyków, że jeśli ci odłączą się od Hiszpanii, to przestaną być członkami Unii Europejskiej.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds, źródło: Onet.pl

...

Zobacz również