Osiągnięcie ćwierćfinału na Euro jest dla reprezentacji Polski historycznym wynikiem. Porażka w karnych z Portugalią wywołała w kraju nad Wisłą falę smutku ale i szacunku. Nastroje w Polsce są podzielone, a sieć podbija pełna dumy okładka Faktu. A jak na sprawę patrzą w innych krajach?

Niemcy, którzy po ostatnich spotkaniach z reprezentacją Adama Nawałki musieli zacząć doceniać polską kadrę, łączą się z nami w smutku. Najostrzejszy jest artykuł w Die Welt, zatytułowany: „Portugalia w półfinale to jakiś ponury żart”. Patrzyłeś na to? Wyrazy współczucia. Portugalia to pierwszy półfinalista Euro, który mimo słabszych rywali tak nie zagrał do tej pory ani jednego dobrego meczu i nie potrafił jeszcze wygrać ani razu w ciągu 90 minut – pisze dziennikarz.

Nieco inaczej do sprawy podchodzi FAZ. Autorzy krytykują Cristiano Ronaldo za beznadziejną grę w meczu ćwierćfinałowym i chwalą Roberta Lewandowskiego – głównie za błyskawicznie zdobytą bramkę.

Choć Anglicy odpadli z turnieju przed Polakami, to nie szczędzą Portugalczykom słów krytyki. Jest to pierwsza drużyna, która trafiła do półfinału w ten sposób. W trakcie całego turnieju Portugalczycy wygrywali zaledwie przez 22 minuty, podczas gdy Polacy nie przegrywali nawet przez minutę – pisze BBC Sport. I trudno się nie zgodzić, bo przecież Portugalia do tej pory nie wygrała ani jednego spotkania w regulaminowym czasie gry.

Nieco inaczej zareagowali Francuzi, którzy co prawda docenili grę i zaangażowanie Polaków, jednak nie szczędzą pochwał  drużynie Cristiano Ronaldo. L’Equipe przypomina, że Portugalia zagra w półfinale już po raz piąty, a France24 chwali Renato Sanchesa – zdobywcę wyrównującej bramki.

Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że Portugalskie media mają do sprawy podejście zupełnie odmienne, zgodnie opiewając grę swojej reprezentację i Sanchesa. A Bola posunęła się nawet do zatytułowania artykułu „Rzuty karne przyniosły sprawiedliwość”. Nieco bardziej sceptyczni byli komentatorzy PR, którzy skrytykowali Cristiano Ronaldo: Trudno powiedzieć, czy nasz selekcjoner obrał skuteczną strategię na mecz z Polską. Od początku było wiadomo, że rywal jest drużyną w naszym zasięgu, którą możemy pokonać. Trzeba jednak wskazać, że wielu naszych piłkarzy nie było w najwyższej formie podczas tego turnieju, tak jak Ronaldo.

źródło: wprost

 

...

Zobacz również