Europa wstrzymuje oddech. Szef NATO: Rosja może użyć broni jądrowej

Europa wstrzymuje oddech. Szef NATO: Rosja może użyć broni jądrowej

Ostatnie poczynania Rosji w Wielkiej Brytanii i wcześniejsze na Krymie utwierdziły państwa NATO i szeroko pojętego zachodu w przekonaniu, że historia jednak się nie skończyła. Zagrożenie ze strony Moskwy, choć wciąż teoretyczne, nie słabnie. W obliczu rosnącego na całym świecie napięcia, sekretarz generalny Sojuszu, ogłosił, że należy przygotować się na każdą ewentualność, nawet tę atomową.

Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Welt am Sonntag" nakreślił swoją wizję stosunków Federacją Rosyjska zarówno tych obecnych, jak i przyszłych. Przewidywań Norwega nie można nazwać pozytywnymi. Ostatnie udane zamachy na życie dysydentów rosyjskich, do których doszło w Wielkiej Brytanii dowodzą wg szefa NATO zmian, jakie zaszły w polityce Władimira Putina na przestrzeni lat. Rosja pod jego rządami znów ma stawać się agresywna, a jej mocarstwowe zapędy stawać się coraz bardziej widoczne. Utracenie kontroli nad państwami Kaukazu i Azji Środkowej w wyniku rozpadu ZSRR mocno nadszarpnęło rosyjską dumę. Efektem oderwania znacznych połaci ziemi od moskiewskiego imperium wywołało falę agresji, których przykładem jest wojna Gruzji i zajęcia Krymu.

Szef NATO: Rosja może użyć broni jądrowej

Inny problem w relacjach Rosja-NATO jest podejście do broni jądrowej. Armia rosyjska wyraźnie stawia na jej rozwój i zdaniem Sojuszu Północnoatlantyckiego pragnie ona odchodzić od broni konwencjonalnej w celu stosowania głowic atomowych nawet w małych konfliktach. To postawa całkowicie odmienna od przyjmowanej przez państwa zachodnie. - Dostrzegamy zagrożenie, że rząd rosyjski może stopniowo odchodzić od stosowania broni konwencjonalnej na rzecz broni jądrowej, zarówno w doktrynie wojskowej, jak i podczas manewrów i przy rozwijaniu potencjału zbrojnego - powiedział Stoltenberg. Głowa NATO dodała również, iż Sojusz jet gotów na odparcie ewentualnego ataku. Jest to jednak ostatnia rzecz, którą chciałyby widzieć i robić jego państwa. - Rosja nie powinna się łudzić, jesteśmy zawsze gotowi do reakcji na zbrojny atak na jednego z sojuszników. Chcemy wiarygodnie odstraszać. Nie chcemy wojny, naszym celem jest deeskalacja - skwitował Norweg.

ZOBACZ TAKŻE:
  1. Odtajniono list Benedykta do Franciszka! Watykan chciał to ukryć
  2. Tragedia na południu Polski. Dzieci wśród ofiar
  3. Neymar chciał oddać hołd Hawkingowi? Jego zdjęcie OBURZYŁO internautów
źródło: wp.pl Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News