Tak groźnie nie było w naszym kraju już od lat. Coraz gorsze wieści dochodzą z Ostrowa Wielkopolskiego. Okazuje się, że już 18 osób zachorowało na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczkę pokarmową. Prokuratura zajęła się badaniem sprawy. Śledczy nie mają żadnych wątpliwości, Polsce grozi epidemia na niespotykaną dotąd skalę.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim nie ma zamiaru czekać już dłużej. Zagrożenie chorobą jest tak ogromne, że śledztwo w sprawie epidemii wszczęto z urzędu. Jak podaje rzecznik ostrowskiej prokuratury, Maciej Meler, przyczyniła się do tego burza w polskich mediach.

– Śledztwo dotyczące zagrożenia epidemiologicznego zostało wszczęte z urzędu. Taką decyzję podjął prokurator okręgowy w Ostrowie Wlkp. po doniesieniach medialnych – mówi Meler.

Przerażające doniesienia nie są jednak na wyrost. Sprawa naprawdę jest bardzo poważna, gdyż mamy do czynienia z chorobą wyniszczającą wątrobę i prowadzącą chorego wprost do śmierci. Zgodnie z informacją podaną przez Andrzeja Bilińskiego, prezesa Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp., 18 chorych to jedynie początek. Podejrzane o chorobę są setki, a zagrożone nią całe tysiące. Warto podkreślić, że jak na razie wszyscy chorzy są powiązani z jednym z ostrowskich barów z kebabem i miejscem, gdzie produkowana jest garmażeria.

– Mamy do czynienia z sytuacją epidemiologicznie niebezpieczną. W analogicznych okresach poprzednich lat wyniki zachorowań były zerowe. Obecnie 18 nosicieli wirusa HAV przebywa w trzech szpitalach w Kaliszu, Koninie i Poznaniu, a kilkaset osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym – oświadczył Biliński.

...

Zobacz również