Ekspertka: Awaria oczyszczalni może zakończyć się epidemią

Ekspertka: Awaria oczyszczalni może zakończyć się epidemią Źródło: Flickr/Ulf Liljankoski

Możliwa jest epidemia, jeśli nie zostanie jak najszybciej opanowana sytuacja z zanieczyszczeniami w Wiśle, które wpłynęły do niej w wyniku awarii oczyszczalni. Takie zdanie przedstawiła ekspertka, która tłumaczyła, jak może dojść do zarażenia niebezpiecznymi bakteriami.

Epidemia grozi miastom położonym nad Wisłą, do której właśnie wpływają hektolitry zanieczyszczeń. Efekty awarii dwóch kolektorów w oczyszczalni "Czajka" odczuć być może będą mogli mieszkańcy okolic brzegów rzeki. Choć woda z Wisły nie płynie w domowych kranach, to do zarażenia może dojść w zupełnie inny sposób.

Ekspertka obawia się, że po awarii oczyszczalni, może grozić nam epidemia

Specjalistka w dziedzinie Biologii z Katedry Biotechnologii Środowiskowej z Politechniki Śląskiej, dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, ma obawy w związku z awarią oczyszczalni. Stwierdziła, że niski poziom wody w Wiśle i wysoka temperatura sprawiają, że zanieczyszczenia będą bardzo powoli mieszały się z wodą.

W ściekach znajduje się mnóstwo mikroorganizmów, które występują naturalnie w naszych organizmach. Problem w tym, że jeśli znajdą się one w innym miejscu, niż są u nas zazwyczaj, to mogą powodować choroby. Przykładem jest bakteria coli z ludzkich jelit, która po dostaniu się do innych miejsc może powodować zarażenie.

- Bakterie mogą przenosić się przez powietrze w formie tzw. bioaerozolu, dlatego lepiej ograniczyć spacery przy bezpośrednim brzegu - mówiła dr. Ziembińska-Buczyńska.

Czego nie robić, żeby uniknąć zakażenia ściekami z Wisły?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Poinformowano już, aby pod żadnym pozorem nie kąpać się, ani nie wchodzić do Wisły. Jak jednak zauważa ekspertka - lepiej unikać spacerów, aby nie wdychać "mgiełki", jaka powstaje z oparów zanieczyszczeń. Najlepiej także nie pozwalać psom wchodzić do wody i w miarę możliwości trzymać się jak najdalej od rzeki. Podkreśla się, że przybrzeżna roślinność może działać jak filtr i również wchłonąć niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Dzisiaj grzeje: 1. Aktorzy kultowego serialu emitowanego na TVP giną jeden po drugim. Straszna czarna seria
2. Znamy budżet na 2020. Emerycie, taką dostaniesz emeryturę

- Zrzut ścieków to poważana zmiana w lokalnym środowisku. W ściekach, prócz zanieczyszczeń fizycznych (np. papieru toaletowego czy patyczków higienicznych) i mikrobiologicznych, płyną przede wszystkim zanieczyszczenia chemiczne, głównie związki azotu i fosforu, pochodzące z fekaliów czy detergentów. Wzrost stężenia takich związków powoduje przeżyźnienie wody, a co za tym idzie, przyczynia się do częstszego zakwitu wód, co obserwujemy np. Bałtyku - skwitowała ekspertka.

Najlepsze newsy dnia:

  1.  Kim był biologiczny ojciec Piotra Woźniaka-Staraka? Jerzy Starak zmarł na nowotwór, nie zdążył nacieszyć się ukochanym synem
  2. Ujawniono INTERCYZĘ Agnieszki i Piotra Woźniaków-Staraków! Wiadomo, co gwiazda dostałaby po rozwodzie. Kwoty zwalają z nóg
  3. Narzeczony na oczach niedowierzającego tłumu powiedział pannie młodej 5 słów. Upadła na ziemię, gdy je usłyszała
  4. Latami szukał zaginionego psa, zwierzak cierpiał w schronisku. Nagle wyczuł znajomy zapach i oszalał z radości
  5. W Europie właśnie eksplodował wulkan! Lawa zalewa wszystko, dym zasłonił niebo

Źródło: Onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News