44 tys. kobiet czeka na podwyżki emerytur. Nie dostaną ich, bo premier je blokuje

44 tys. kobiet czeka na podwyżki emerytur. Nie dostaną ich, bo premier je blokuje

Emerytury dla niektórych kobiet mogą nie wzrosnąć. Problem dotyczy prawie 50 tys. kobiet, które zaczęły korzystać ze świadczenia wcześniej. Ekonomiści alarmują, że to może być sygnał, iż PiS już faktycznie nie ma z czego wypłacać kolejnych dodatków.

Emerytury mają wzrastać - to punkt przewodni programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy z zapartym tchem śledzili obietnice, którymi jak z rękawa sypał ostatnio Jarosław Kaczyński. Podniesienie podstawowej emerytury, "trzynastki" i "czternastki" to tylko kilka z niezliczonych pomysłów, jakimi zabłysnął sztab wyborczy partii znajdującej się obecnie u władzy.

Teraz jednak PiS nieco spuścił z tonu. Złe wiadomości przekazał premier Mateusz Morawiecki, co może sugerować, że jako "zły posłaniec" po wyborach może nie pełnić już zaszczytnego stanowiska. Wieści najbardziej zaskoczą i zasmucą prawie 50 tys. kobiet, które nie dostaną obiecywanych uprzednio podwyżek emerytur. Wiadomo już, kogo postanowił pominąć PiS.

Emerytury z dodatkiem nie dla każdego

Mateusz Morawiecki nakazał wykreślenie z porządku obrad dyskusji nad senackim projektem wypłaty wyrównań do emerytury dla ponad 40 tysięcy kobiet. Według tego, co przekazuje "Gazeta Wyborcza", zobowiązania państwa na chwilę obecną wynoszą już pół miliarda złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wyrównań do swoich świadczeń nie otrzymają Polki urodzone w roku 1953, które z wcześniejszej emerytury przeszły na powszechną w wieku 60 lat. Od 1 stycznia 2013 roku ich emerytura została pomniejszona o kwotę już wypłaconych emerytur. To oznacza, że każda z nich otrzymywała co najmniej 300 złotych mniej, niż wcześniej - u niektórych kwota ta wzrastała aż do 600 złotych. Jak można się domyślić, taka różnica znacząco wpływa na jakość życia.

O wyrównanie walczyły w sądzie

Kobiety nie poddały się i gdy ich emerytury przestały starczać na najbardziej palące potrzeby, zaczęły walczyć o nie w sądach powszechnych. Sprawą zajął się też Rzecznik Praw Obywatelskich i Trybunał Konstytucyjny, który uznał przepisy za niezgodne z konstytucją. Minister Rafalska obiecała kobietom, że problem zostanie rozwiązany.

Dzisiaj grzeje: 1. Pies odkrył co dziewczynka zobaczyła nad taflą wody. Szybko ocenił sytuację i rzucił się na pomoc
2. Wreszcie! Dowiedzieliśmy się jak wygląda córka Marty Kaczyńskiej, ale zdjęcie może zaraz zniknąć z internetu

Wnioskując z decyzji premiera o odłożeniu dyskusji nad projektem, nie stanie się to jednak w najbliższym czasie. Łączna kwota zaległych świadczeń wynosi od 400 do 600 mln złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Skażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnych
  2. Trzy ogromne psy otoczyły nowo narodzonego kotka. Był bezbronny, to musiało się tak skończyć
  3. Mało kto wiedział o strasznej chorobie gwiazdy grającej Halinkę w "Kiepskich". Uśmierca ponad 3 miliony ludzi rocznie
  4. Myśleli, że widzą na dachu czarnego kota i zaczęli go nagrywać. Okropnie się pomylili, byli w śmiertelnym niebezpieczeństwie
  5. Pies odkrył co dziewczynka zobaczyła nad taflą wody. Szybko ocenił sytuację i rzucił się na pomoc

źródło: natemat

Następny artykuł