Ponad sto tysięcy kobiet może upomnieć się o wyższą emeryturę. Termin mija już za kilka dni

Ponad sto tysięcy kobiet może upomnieć się o wyższą emeryturę. Termin mija już za kilka dni Źródło: Pixabay.com/MabelAmber

Emerytura dla blisko 100 tysięcy kobiet może być wyższa. To skutek niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niekorzystne zmiany z 2013 roku za niezgodne z prawem.

Emerytura kobiet urodzonych w 1953 roku może być wyższa. Z jakiego powodu mogą starać się o wyższe świadczenia tylko panie z tego rocznika?

Emerytura wyższa dla wielu kobiet. Stare decyzje można zaskarżać do ZUS-u

Media opiniotwórcze przypominają ważne orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego z marca tego roku. Sędziowie uznali, że wprowadzone w życie w 2013 roku zmiany w prawie emerytalnym (gdy panie z rocznika '53 wchodziły w wiek emerytalny, przyp.) były dla kobiet niekorzystne. 

Wspomniana reforma emerytalna uderzyła po kieszeniach kobiety, które zdecydowały się przejść na emeryturę. Serwis Next.gazeta.pl przypomina, że zgodnie z ówczesnym prawem "kapitał emerytalny dla kobiet '53 "miał być pomniejszany o pieniądze wypłacone wcześniej z tytułu wcześniejszej emerytury".

To oznaczało, że panie przechodzące na wcześniejsze emerytury (przed 2013 rokiem) mogły liczyć na wyższe świadczenia niż te, które dopracowały do 60 roku życia. Sporo pań, które przeszło wcześniej na emeryturę, ale jeszcze pracowało poczuło się oszukanych. Nie mogły liczyć na wyższe świadczenia, mimo dalszej pracy, a tym samym kolejnych okresów składkowych.

W tym roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że ówczesne zmiany nie dały kobietom wyboru. Wiedząc, że nie "opłaca" się dłużej składkować, podjęłyby inne decyzje życiowe. 

Z racji uznania tamtych przepisów za nieważne, kobiety z rocznika 1953 mogą złożyć skargę w celu ponownego przeliczenia wysokości emerytury. Pisma należy kierować do ZUS.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jest na to jednak niewiele czasu. Termin wyznaczony przez TK mija 23 kwietnia, tj. we wtorek po Świętach Wielkanocnych. Ponadto termin dotyczy tylko tych pań, które nie skarżyły tej sprawy do sądu. Barierą może być też okres 5 lat od doręczenia decyzji emerytalnej. Jeśli ZUS wysłał nam pismo ponad pięć lat temu - sprawa jest zamknięta, zgodnie z zapisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Jeśli nie - możemy powalczyć o wyższe świadczenia!  

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Mąż legendarnej spikerki TVP porzucił ją i uciekł za granicę. Czekała na niego aż 30 lat
  2. Kobiety lepiły się do Zbigniewa Wodeckiego jak muchy! Ale to właśnie ona była jego największą miłością
  3. Katarzyna Dowbor nie wytrzymała. Ujawnia prawdę o programie "Nasz nowy dom"
  4. To będzie przełom ws. strajku nauczycieli? Agata Duda wzięła sprawy w swoje ręce
  5. Szczęka opada do samej ziemi. Zdjęcie wyzwolonej z ubrań pupy Małgorzaty Rozenek skomentował jej mąż
  6. Partner Przybylskiej wyszedł z aresztu i przerywa milczenie. Ujawnia, jak było NAPRAWDĘ, jesteśmy w szoku

źródło: Next Gazeta

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News