Już od jutra wzrosną emerytury. Wiadomo, kto i ile na tym zyska, niektórzy będą wściekli

Już od jutra wzrosną emerytury. Wiadomo, kto i ile na tym zyska, niektórzy będą wściekli Źródło: Pixabay/TygZam

Emerytura ma w najbliższych dniach wzrosnąć z powodu wejścia w życie ustawy rządu. W jej efekcie emeryci mają zyskiwać miesięcznie większe kwoty niż uprzednio, jednak niektórzy i tak mogą być wściekli.

Wyższa emerytura będzie możliwa dzięki ustawie o obniżeniu podatku PIT, która ma wejść w życie od początku października. Ponieważ Polsce świadczenie emerytalne jest objęte podatkiem dochodowym, na obniżce skorzystają nie tylko aktywni zawodowo, ale także seniorzy, którzy od dawna narzekają na zbyt niskie świadczenia emerytalne.

Emerytura będzie wyższa. Mniej zarabiający nie będą zadowoleni

Według wchodzącej w życie ustawy, osoby, które zarabiają mniej niż 85 528 zł (czyli ok. 7100 zł miesięcznie), będą objęte stawką PIT na poziomie 17%. W tym roku realnie jednak opodatkowanie wyniesie 17,75%, ze względu na to, że przez 9 miesięcy rozliczaliśmy się stawką 18%, a obniżona wchodzi dopiero na ostatnie 3 miesiące roku.

Wśród objętych obniżką, będzie również znaczna część emerytów. Najmniej zyskają osoby objęte emeryturą minimalną - bo raptem 8 złotych (netto otrzymają teraz 943 zł). Z kolei emeryci, którzy otrzymywali do tej pory 2000 zł brutto, dostaną więcej o 13 zł. Wszystkie osoby pobierające niskie świadczenia mogą być wściekłe - obniżka będzie dużo bardziej odczuwalna dla bogatszych emerytów, z zarobkami rzędu 5000 zł. Oni dostaną o 58 zł więcej miesięcznie. 

Na nowej ustawie można zyskać, ale i stracić. Trzeba uważać na jedną rzecz

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ze względu na obniżkę podatku PIT można utracić świadczenia pomocy społecznej, które należne były w zależności od wysokości zarobków. Większe stawki mogą przełożyć się na przekroczenie granicy, która uprawnia do otrzymywania pieniędzy z pomocy społecznej na finansowane posiłki czy leki. W niektórych przypadkach o dostaniu świadczenia może zadecydować nawet jedna złotówka.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje prawdziwa legenda. Kobieta zmarła po długiej i ciężkiej chorobie 
2. Kobiety nie wiedziały, że nagrywa je ukryta kamera. Nagranie pokazało, jak perfidnych rzeczy dopuszczały się na grobach

Na obniżeniu o jeden procent podatku PIT ma zyskać około 25 milionów Polaków. W efekcie pracujący i zarabiający poniżej pewnej kwoty rocznie, będą otrzymywać od kilku do kilkudziesięciu złotych więcej. W tym roku obniżenie podatku obciąży budżet państwa o 2,7 miliarda złotych. Według wyliczeń - w przyszłym ta kwota ma wynieść 9,7 miliardów złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Już 9,5 tys. Polaków musi zapłacić MILIONY!
  2. Znany piosenkarz będzie miał dziecko z mężczyzną. Urodzi je surogatka. ''Jesteśmy w ciąży''
  3. Kotlety schabowe z "niespodzianką" rozpieszczają podniebienia. Przepis jest niebywale łatwy
  4. Książę William przekazał królowej radosną nowinę. Media: Księżna Kate ponownie będzie mamą
  5. Największe piersi Polsatu znów na wolności. Gwiazda opala się topless, a fani szaleją na ten widok

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News