Emerytura z zasady powinna kojarzyć się nam z odpoczynkiem po długich latach ciężkiej pracy, jednak w naszym kraju różnie z tym bywa przez często głodowe stawki. Niedawno jednak zrobiło się głośno o kwotach, które zachwyciłyby każdego. Tylko co zrobić, by ZUS wypłacił nam 20 tysięcy złotych emerytury? 

Emerytura jest świadczeniem, które w teorii powinno służyć jako zabezpieczenie dla starszych osób, które przepracowały w swoim życiu odpowiedni czas. Każdy kraj sam ustala jakiego systemu emerytalnego chce dla swoich obywateli. W Polsce obecnie dostępny jest szereg różnych systemów działających równolegle, jednak najbardziej popularnym i obowiązkowym jest wciąż ten funkcjonujący w ramach systemu obsługiwanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Często na temat tego świadczenia wybuchają spory zarówno w rządzie, jak i na linii obywatele – państwo, bowiem sytuacje nagannie niskich emerytur są niezwykle częste. Teraz jednak o tym temacie zrobiło się głośno z wręcz przeciwnego powodu. Pewna Polka otrzymuje co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych emerytury i to nie jest wynik żadnego błędu. Możliwe jest to u każdego z nas, trzeba jednak spełnić wyjątkowo wysokie wymagania.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce?

Zapewne każdy z nas zastanawia się jaką stawkę za kilka lub kilkanaście lat przyzna mu ZUS w podzięce za długie lata ciężkiej pracy. Marzy nam się spokojna starość bez żadnych zmartwień, jednak doświadczenie pokazuje, że bardzo często nie jest tak kolorowo, bowiem przyznawane świadczenia wcale nie są tak wysokie, jak można by to sobie wymarzyć. Tymczasem okazuje się, że przeciętna emerytura w naszym kraju w marcu tego roku wynosiła 2672,51 zł w przypadku mężczyzn i ponad tysiąc złotych mniej, jeśli chodzi o kobiety. Takie dane zdecydowanie nie napawają optymizmem, a w związku z niedawnym obniżeniem wieku emerytalnego zdarzają się przykłady coraz niższych świadczeń przyznawanych Polakom.

Jak dostać 20 tysięcy złotych emerytury?

Zwykle o emeryturach robi się głośno w momencie, gdy pojawi się informacja o groszowej stawce, którą przyznał komuś ZUS. Tym razem jednak stało się coś zupełnie odwrotnego – opublikowane zostały zawrotne kwoty emerytur, które mogłyby być spełnieniem marzeń dla wielu z nas.

Pewna emerytka z województwa kujawsko-pomorskiego deklaruje, że co miesiąc pobiera kwotę 21,5 tysiąca złotych. Złotym sekretem tak wysokiej emerytury ma być podobno to, że kobieta dokumenty złożyła dopiero w wieku 81 lat, a udowodnić potrafiła… 61 lat pracy! Do tego pomocna okazała się również waloryzacja, która dodatkowo podniosła jej stawkę o 800 zł o czym poinformował portal Money.pl. Podobną sytuację miał mieszkaniec Lubelszczyzny, który do ZUSu zgłosił się mając 80 lat oraz 61 lat pracy. W jego przypadku stawka wynosi równe 21 tysięcy złotych.

Rekordzistą w kategorii stawek emerytalnych okazał się jednak mieszkaniec Piły, którego żadnych szczegółowych danych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie podaje w trosce o jego bezpieczeństwo. Mężczyzna otrzymał przelew o wartości… 31 tysięcy złotych. Nie była to wprawdzie sama emerytura, ale kilka świadczeń, jednak żadne szczegóły nie zostały udostępnione.

Trzy filary emerytalne

W Polsce system emerytalny opiera się na trzech filarach. Pierwszym z nich jest właśnie ZUS, podstawą drugiego jest otwarty fundusz emerytalny zwany OFE, trzeci natomiast oparty jest na indywidualnym koncie emerytalnym, indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego oraz pracowniczym programie emerytalnym. Ze wszystkich trzech, jedynie pierwszy jest obowiązkowy, pozostałe mogą być wykorzystywane dobrowolnie.

Ostatnimi czasy bardzo popularny był filar II, według którego każdy może samodzielnie wybierać powszechne towarzystwo emerytalne, które samo, za tą osobę zajmie się prowadzeniem jego otwartego funduszu emerytalnego.  Składki tam są zwolnione z podatku dochodowego oraz podlegają częściowemu dziedziczeniu.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Żona Wiśniewskiego przyjaźni się z jego byłymi! Niespodziewane relacje
  2. Część rodziców straci 500 plus. Wyższa płaca minimalna odbierze im świadczenie
  3. Po wystąpieniu Andrzeja Dudy w mediach się zagotowało. Mówił o UE

Dlaczego to zrobiły? 14 gwiazd, które odebrały sobie życie [ZDJĘCIA]


Dramatyczne wyznania gwiazd! Cierpią na psychiczne choroby

ŹRÓDŁOfakt.pl

Redaktor, recenzent, copywriter.