Dwa miliony Polaków dostanie pieniądze! Jest jeden haczyk

Dwa miliony Polaków dostanie pieniądze! Jest jeden haczyk Źródło:

Jak w łatwy sposób sprawić, żeby emerytura była wyższa, a świadczenie zostało wydane szybciej? Jedno proste działanie może ułatwić nam uzyskanie większych pieniędzy. Lepiej nie zwlekać!

Dane NIK z minionego roku pokazują, że Polacy wciąż zwlekają z dostarczeniem niezbędnej do uzyskania świadczeń emerytalnych dokumentacji. Prawie dwa miliony obywateli naszego kraju mogłyby dostać więcej pieniędzy, ale w ich dokumentach brakuje jednego - ustalenia kapitału początkowego. Znaczna część firm, które działały przed 1999 rokiem, już nie funkcjonuje. Stąd informacje o stażu pracy i zarobkach należy odnaleźć i uwzględnić samodzielnie.

Wyższa, szybsza emerytura - jak ją otrzymać?

- Ustalenie kapitału początkowego jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Osoby, które urodziły się po 1948 roku i pracowały w Polsce przed 1999 rokiem, powinny ten kapitał ustalić. Przede wszystkim nie należy czekać z tym do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jeśli zrobią to teraz, w znaczny sposób przyspieszy to i ułatwi późniejsze uzyskanie emerytury - opowiada Tomasz Szabliński, pracownik Departamentu Rent Zagranicznych w Centrali ZUS. Aby wypełnić wymagane formalności, wystarczy złożyć w ZUS wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Należy to zrobić przez specjalny formularz na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz otrzymywane zarobki, takie jak: świadectwa pracy, inne dowody o okresach składkowych, dokumenty o zarobkach i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7). Im szybciej zaczniemy kompletować wymagane dokumenty, tym lepiej. Firmy i zakłady pracy są przekształcane lub zamykane, więc uzyskane dokumenty i zaświadczenia mogą być niekompletne. Pracodawca może mieć również problem z ich odszukaniem. Dokumenty na prośbę byłego pracownika powinny zostać przesłane pocztą. Ułatwia to zadanie tym, którzy mieszkają daleko od miejsca poprzedniej pracy, a odbiór osobisty byłby związany z dużymi trudnościami i wydatkami. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Tragedia w kujawsko-pomorskim! Są ofiary śmiertelne, wielu rannych
  2. Dzisiaj musicie na siebie uważać! Służby nie mają wątpliwości
  3. Śmierć odebrała Tyszkiewicz wszystko. "Nawet nie trzymałam jej za rękę"
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News