Emerytura plus co roku? Oficjalne stanowisko premiera

Emerytura plus co roku? Oficjalne stanowisko premiera Źródło: screen youtube.com/Kancelaria Premiera

Emerytura nigdy nie była prostym tematem dla polityków podczas debat i wywiadów. Oczywiście nie oznacza to, że nikt nie miał na nią pomysłu, tylko większość wydawała się nie do spełnienia. Teraz w sprawie obietnic z konwencji swojej partii wypowiedział się Mateusz Morawiecki.

Emerytura w Polsce od lat boryka się z tymi samymi problemami, a mianowicie seniorzy pobierający małe świadczenia praktycznie nie odczuwają ich waloryzacji, a ci, którzy i tak mają wysokie emerytury dostają jeszcze więcej. To doprowadzało niestety większość emerytów do niemałej frustracji, a remedium na ten problem, jak nie było, tak nie ma. Jednak PiS podczas swojej konwencji ogłosiło zupełnie nowy projekt pod nazwą emerytura plus, który przewiduje, że emeryci raz w roku dostaną dodatkową trzynastą emeryturę w wysokości 1100 złotych brutto. 

Mateusz Morawiecki o projekcie emerytura plus

Nie da się ukryć, że wielu osobom taki dodatek byłby bardzo przydatny, a wręcz niezbędny do samodzielnego życia. Z roku na rok coraz więcej emerytów otrzymuje emeryturę minimalną lub nawet mniejszą, przez co nie są nawet zdolni do tego, żeby móc się samodzielnie utrzymać. To natomiast prowadzi do potrzeby podjęcia dodatkowej pracy lub proszenia o pomoc rodziny. 

Oczywiście w skali całego roku 1100 złotych brutto nie stanowi jakiejś pokaźnej sumy, ale bez wątpienia może się przydać. Jednak wraz z ogłoszeniem tego projektu pojawiły się dwa bardzo ważne pytania. Po pierwsze jak go sfinansować oraz czy dodatek będzie wypłacany również w następnych latach.

Głos w tej sprawie zabrał sam premier Mateusz Morawiecki, podczas jednego z wywiadów. Prezes zapowiedział, że projekt emerytura plus będzie obowiązywał również w przyszłych latach, jeżeli jego partia wciąż będzie u władzy.

 - Mogę zapewnić, że to nie jest jednorazowy strzał. Program Emerytura plus będziemy kontynuować w kolejnej kadencji. Jeśli, oczywiście, wyborcy nam zaufają i przedłużą nasz mandat do rządzenia. A wiarygodność to nasz znak firmowy - mówił Morawiecki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wciąż jednak pozostaje kwestia budżetu, który na ten rok został już uchwalony, a mimo wszystko obiecano w maju pierwszą wypłatę dodatku. Premier został zapytany również, dlaczego projekt się nie pojawił już w latach poprzednich, a jego odpowiedź pokazuje również, gdzie PiS dopatrzył się dodatkowych środków, na opłacenie tego przedsięwzięcia.

 - Z tego samego powodu, dlaczego nie było 500 plus na każde dziecko. Otóż, zaklejenie ogromnych dziur w budżecie po rządach PO wymagało olbrzymiej pracy. Wygraliśmy z mafiami vatowskimi i teraz dopiero widzimy, jak się zamknął księgowo poprzedni rok, jakie są wpływy z podatków w styczniu i lutym. Wiemy po prostu, na co możemy sobie pozwolić - dodaje.

  1. Weronika Rosati była bita?! Gwiazda udzieliła SZOKUJĄCEGO wywiadu!
  2. Majka Jeżowska z partnerem. Jest od niej o dekadę młodszy! Nie uwierzycie kim jest!
  3. Kuba nie żyje. Miał przed sobą całe życie, szybko znaleźli ciało
  4. Stan Gienka Loski pogarsza się, fani drżą. Trwa walka o życie
  5. Gwiazda TVP zrobiła sobie tatuaż na piersi. "Obrzydliwe, wiocha"

 

źródło: Super express

Następny artykuł