Nie żyje znany, polski muzyk. Przegrał z chorobą

Nie żyje znany, polski muzyk. Przegrał z chorobą

Emerytura nie była jego marzeniem. Dla legendarnego muzyka i jazzmana zdawała się najważniejsza własna twórczość i patriotyzm. Nie żyje Jerzy Bożyk, jeden z najwybitniejszych polskich artystów.

Media obiega właśnie smutna informacja. Jego emerytura trwała w najlepsze, a sam wciąż angażował się w liczne projekty artystyczne. Muzyk zmagał się także z chorobą. Niestety, była ona silniejsza. Nie żyje Jerzy Bożyk, uchodzący za jednego z najlepszych polskich wokalistów gatunku jazz, właśnie odszedł. Informację o śmierci artysty podał m. in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Nie żyje Jerzy Bożyk. Emerytura miała być dla niego odpoczynkiem

- Bardzo smutna wiadomość. Dziś odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Bożyk - lwowiak, strzelec, jazzman, działacz opozycji antykomunistycznej, jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego Krakowa, bard Marszu Szlakiem Kadrówki... Jurku, odpoczywaj w pokoju! - napisał na Twitterze Kasprzyk. Wokalista urodził się w 1941 roku we Lwowie. Po niej przez wiele lat był związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. Występował w słynnej „Piwnicy pod Baranami”. Należał do jazzbandu "Beale Street Band".DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Informację o śmierci muzyka podał też serwis Jazzowy Kraków. Emerytowany jazzman miał 78 lat. Poza komponowaniem utworów był też działaczem niepodległościowym.

Jan Bożyk - sylwetka

Mężczyzna urodził się we Lwowie w 1941 roku. Przez lata był związany ze środowiskami, które tworzyły jazz. Był także zainteresowany jazdą autostopem. Przez kilka lat mieszkał w Łodzi. Koncertował niemal w całej Europie - Szwecji, Czechosłowacji i Finlandii. Wraz z grupą innych polskich muzyków współtworzył podstawy polskiego jazzu. W 2016 roku otrzymał Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Występował w filmach i na festiwalach. Jego nazwisko było w środowisku niezwykle popularne. Dziś muzyka żegnają nie tylko bliscy, ale i artyści z całej niemal Polski. Zmarł 16 lutego w Krakowie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kim jest ojciec Agnieszki Chylińskiej? Tego nie spodziewali się nawet najwierniejsi fani!
  2. Legendarna piosenkarka popełniła samobójstwo. Zaplanowała je ze szczegółami
  3. Jackowski przewidział przyszłość Kaczyńskiego: "Leży w łóżku, wokół niego stoją posłowie"
  4. Agata Duda martwi się o córkę. Kinga zdruzgotana nagłą śmiercią przyjaciółki
  5. Edyta Górniak ma powody do zazdrości? Jej były szybko się pocieszył, nowa partnerka to BOGINI
  6. HGA Media - duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
Źródło: Chill Zet Następny artykuł