Emerytura nauczycielska jest wstrząsająca. Ile wynosi świadczenie?

Emerytura nauczycielska jest wstrząsająca. Ile wynosi świadczenie? Źródło: pixabay.com/useche70

Emerytura nauczycielska - świadczenie, o które mogą ubiegać się wyłącznie byli nauczyciele, a dodatkowa kwota ma być dla nich formą rekompensaty za trud włożony w wychowanie kilkudziesięciu pokoleń. Jaka jest jej wysokość? Czy to godne pieniądze?

Emerytura nauczycielska - ile wynosi?

Emerytura nauczycielska - mogą na nią przejść nauczyciele, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Mogą również skorzystać z uprawnień emerytalnych w ramach przejścia na emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, emeryturę nauczycielską, emeryturę pomostową i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Która opcja będzie najkorzystniejsza? 

Emerytura nauczycielska na starych zasadach, czyli bez względu na wiek

Emeryturę na tak zwanych starych zasadach, mieli możliwość dostać nauczyciele, którzy złożyli wniosek emerytalny przed 31 sierpnia 2018 roku. Według większości jest to świadczenie dużo korzystniejsze. Dotyczy to nauczycieli z uprawnieniem do emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela, czyli urodzonych po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku. Przysługuje im emerytura bez względu na wiek, jeśli:

  • do 31 grudnia 2008 roku udowodnił co najmniej trzydziestoletni okres składkowy i nieskładkowy,
  • do 31 grudnia 2008 roku wykazał co najmniej dwudziestoletni staż pracy na stanowisku nauczyciela,
  • rozwiązał stosunek pracy,
  • nie był członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku OFE na dochody budżetu państwa.

Kwota bazowa to 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone składki społeczne. W praktyce dzięki odmiennym zasadom obliczania emerytura jest zwykle o kilkaset złotych wyższa od emerytury powszechnej, którą otrzymałby ten sam nauczyciel.

Natomiast wysokość emerytury powszechnej oblicza się według nowych zasad, podstawę jej obliczenia stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek i rekompensaty. Rekompensata jest ustalana w formie dodatku do kapitału początkowego na wniosek o emeryturę powszechną. Jej wysokość zależy między innymi od stażu pracy oraz czasu, przez jaki pracowaliśmy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

 - Rekompensatę za pracę w szczególnych warunkach doliczamy do kapitału początkowego, który dla osób z dużym stażem pracy przed 1999 rokiem jest istotnym elementem podstawy obliczenia emerytury powszechnej. Tym samym rekompensata ma znaczący wpływ na wysokość emerytury powszechnej - mówiła rzeczniczka jednego z oddziałów ZUS.

Wysokość świadczenia emerytalnego w każdym przypadku będzie inna więc, aby wybrać najkorzystniejsze świadczenie emerytalne najlepiej skontaktować się z doradcą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który dokona potrzebnych obliczeń oraz pomoże wybrać najbardziej korzystną formę emerytury.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile wynosi emerytura olimpijska? Sportowcy mają się o co starać?
  2. 13 emerytura - wniosek? Wiemy, co trzeba zrobić, żeby dostać świadczenie
  3. Ile można dorobić do emerytury żeby jej nie stracić? Emeryci chcieliby móc godnie żyć
  4. Kto może liczyć na emerytury pomostowe? O co w nich chodzi i ile wynoszą?
  5. Kiedy 13 emerytura 2019? Kto otrzyma dodatkowe świadczenie emerytalne?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News