Emerytura dla matek: kryteria, zasady przyznawania, od kiedy i ile?

Emerytura dla matek: kryteria, zasady przyznawania, od kiedy i ile?

Rząd zapowiada, że emerytura dla matek wychowujących co najmniej czwórkę dzieci będzie wypłacana już w przyszłym roku. Trwają prace nad projektem ustawy i budżetem - do Polek wychowujących liczne potomstwo może trafić ponad 700 milionów złotych.

Po programach 500 plus, Mieszkanie Plus, czy wyprawce szkolnej rząd przygotowuje się do wprowadzenia kolejnego świadczenia. Tak zwane "emerytury matczyne" obejmą kobiety, które odchowały co najmniej czwórkę dzieci.

Emerytura matczyna niczym minimalna

Istotne jest, by rodzic udowodnił, że nie pracował lub odłożył na starość mniej niż wynosi minimalna emerytura (dziś jest to 880 zł netto). Taka też będzie maksymalna kwota świadczeń. Jeśli odłożyliśmy kilkaset złotych, ale brakuje do emerytalnego minimum rząd dołoży "końcówkę". Plany Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej są obiecujące. Resort chce wprowadzić świadczenia dla matek już od stycznia przyszłego roku. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że emerytury za odchowanie młodych Polaków będzie mogło pobierać 80 tysięcy osób.

Nie tylko dla matek

Świadczenia miałyby być kierowane przede wszystkim do matek, które w wielu gospodarstwach nie pracowały, zajmując się odchowaniem licznego potomstwa. Emeryturę będą mogli otrzymać także ojcowie, ale przy dwóch warunkach: śmierci matki albo porzucenia przez nią rodziny. By pobierać świadczenie, trzeba będzie jednak złożyć wniosek w ZUS lub KRUS. Warunkiem jest też zamieszkanie w Polsce. Ministerstwo planuje, że świadczenie zacznie obowiązywać już od stycznia w 2019 roku. Resort szacuje, że wydatki na ten cel pochłoną ponad 730 mln zł. Wcześniej jednak o emeryturze matczynej muszą zadecydować parlamentarzyści. W kilku przypadkach rodzice którzy mieli czwórkę i więcej dzieci mogą nie otrzymać emerytury matczynej. Pieniędzy nie dostaną osoby, które po wyrokach sądów straciły prawa rodzicielskie lub długotrwale zaprzestały wychowywać małoletnie dzieci. Emerytura zostanie cofnięta jeśli rodzic trafi do aresztu lub więzienia. Nie dostaniemy środków przebywając w placówkach odwykowych dla uzależnionych od alkoholu, narkotyków itp. substancji.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kobiety, które rządzą polskimi politykami [ZDJĘCIA]
  2. Czym zajmuje się córka Macierewicza? Zaskakujące! 10 największych sekretów polityka
  3. Ujawniono niepublikowany film z ataków na WTC. Przerażający widok 
 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News