"Mama 4 plus" nie tylko dla kobiet. Panowie również mogą otrzymać dodatkowe pieniądze

"Mama 4 plus" nie tylko dla kobiet. Panowie również mogą otrzymać dodatkowe pieniądze Źródło: Pixabay.com/Victoria_Borodinova

Emerytura z programu "Mama 4 plus" trafia też na konta mężczyzn. Z doniesień "Super Expressu" wynika też, że jest jeszcze spora grupa rodziców z rodzin wielodzietnych, który nie zawnioskowali o rządowe świadczenie.

Emerytura jako świadczenie uzupełniające "Mama plus" obowiązuje od marca tego roku. Przysługuje wszystkim rodzicom, którzy udowodnią, że wychowali minimum czwórkę dzieci i nie wypracowali minimalnej emerytury (dziś 1100 złotych brutto).

Emerytura "Mama plus" trafia również na konta mężczyzn. Rząd przytacza statystyki

W takiej sytuacji rząd może wypłacić Polakom emeryturę matczyną, w kwocie minimalnej wypłaty krajowej. Jeśli wychowaliśmy minimum czwórkę dzieci, a wypracowaliśmy jedynie część minimalnej emerytury, to państwo uzupełni nam brakującą kwotę (w tym roku do 1,1 tys. zł).

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało informacje z ZUS o liczbie wniosków o emeryturę matczyną. Czytamy, że o świadczenie rządowe starały się 51 423 osoby, czyli ok. 60 procent uprawnionych. 

- Najliczniejszą grupą wnioskujących są osoby między 60 a 69 rokiem życia – 38 431 - informuje MPiPS na stronie rządowej. 

Z ciekawostek wartych odnotowania wspomnijmy też, że o świadczenie starało się 152 osoby mające ponad 90 lat. Blisko 1,7 tys. osób otrzymało świadczenie po tym jak udowodniły wychowawstwo powyżej... dziewięciorga dzieci! We wszystkich statystykach zdecydowanie przeważają kobiety.

- Zdecydowana większość to kobiety - w gronie 51 190 tys. wnioskujących o świadczenie znalazło się 110 mężczyzn - czytamy.

Rząd już wcześniej informował, że świadczenie jest skierowane do obojga rodziców, ale z nastawieniem na kobiety. To właśnie ona w latach PRL i początku III RP wzięły na siebie ciężar wychowania wielu dzieci, rezygnując z kariery zawodowej. Mężczyzn limituje też więcej warunków - mogą otrzymać wsparcie tylko w przypadku śmierci żony lub jej odejścia od rodziny. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak wspomniane liczby przekładają się na wypłaty z ZUS? Czytamy, że na ten moment przyznano ponad 44 tys. świadczeń, z czego 67 dla mężczyzn.

Warto też odnotować, że państwo wypłaca głównie świadczenia dopełniające (do kwoty minimalnej emerytury). Jest to ponad 27,9 tys. świadczeń. Całkowite 1,1 tys. zł brutto otrzymało 16329 osób. Średnia dopłata w przypadku kobiet wynosi 355 zł, a jeśli chodzi o panów to 280 zł.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Beata Tyszkiewicz zdobyła się na szokujące wyznanie. „Chcę ładnie wyglądać w trumnie”
  2. Nie żyje znana prezenterka. Policja oskarża jej męża
  3. Kinga Rusin bez stanika szaleje na Dzikim Zachodzie. Zdjęcia w sieci
  4. Sablewska w kosmicznie drogich majtkach wyznaje miłość pośladkami. Oniemiejecie (FOTO)
  5. Żona uwielbianego bohatera "Na Wspólnej" umiera. Błaga już tylko o jedno, zostało jej niewiele czasu
  6. Tragiczny finał awantury w szkole podstawowej im. Króla Maciusia. Nie żyje uczeń, wstrząsające informacje Polsatu

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News