PiS podwyższy emerytury, ale nie wam. Księża dostaną więcej

PiS podwyższy emerytury, ale nie wam. Księża dostaną więcej

Emerytura to temat szczególnie gorący w okresie waloryzacji. Teraz teoretycznie wysokość świadczeń idzie w górę, a ludzie powinni dostać więcej pieniędzy. Co jednak, jeżeli więcej od przeciętnego Polaka dostanie jego proboszcz? Księża co prawda nie składają oświadczeń majątkowych, ale kwota, która jest przeznaczona na ich emerytury robi wrażenie.

Według informacji opublikowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w raporcie pokazującym wykonanie budżetu za ubiegły rok możemy wyczytać, że w tym roku kwota przeznaczona na Fundusz Kościelny była najwyższa w historii, wyniosła bowiem 158,5 mln zł. Fundusz Kościelny powstał w 1951 roku na mocy ustawy "o przejęciu dóbr martwej ręki" i pierwotnie do jego zadań należały m.in.:

  • Konserwacja i odbudowa miejsc kultu;
  • Udzielanie pomocy materialnej oraz lekarskiej duchownym;
  • Dotowanie związków wyznaniowych
Aktualnie jednym z jego podstawowych zadań jest zapewnienie duchownym kościołów i związków wyznaniowych zabezpieczenia emerytalnego. Według najnowszych danych na ten cel Fundusz z budżetu państwa otrzymał 144 mln zł., a największą część tej kwoty otrzymał Kościół katolicki.

O ile wzrosła emerytura duchownego w ciągu ostatnich 5 lat?

Wielkość Funduszu Kościelnego rośnie od 2012, kiedy suma pieniędzy wyniosła 100 mln. W ciągu kolejnych lat stopniowo zwiększano jego wielkość, kolejno do 118, 134 i 145 mln, jedynie w 2015 r. było to mniej, gdyż 128 mln. Oznacza to, że w ciągu 5 lat wydatki na religię wzrosły o 59 mln. Wysokość emerytur duchownych jest bezpośrednio związana ze wzrostem płacy minimalnej, która jest ustalana przez rząd. Co jakiś czas w życiu publicznym pojawiają się głosy przemawiające za obniżeniem albo likwidacją Funduszu. Jednym z najbardziej znanych przykładów takiego działania jest exposé premiera Donalda Tuska z 18 listopada 2011 r., a także 5899 poprawek do ustawy budżetowej zgłoszonych przez Ruch Palikota, z których każda z nich miała obniżyć wysokość Funduszu o 12 tys. złotych.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Pierwsza komunia święta tylko dla wybranych. Księża nie dopuszczają chorych dzieci
  2. Ile zarabia i ile lat ma Donald Tusk?
  3. Seryjny morderca zwierząt aresztowany
  4. Demi Lovato przedawkowała heroinę
emerytura fot. flickr.com emerytura fot. wikimedia commons
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News