Nadchodzą kolejne, wielkie zmiany w emeryturach. Nowe dodatki, świadczenia i wnioski

Nadchodzą kolejne, wielkie zmiany w emeryturach. Nowe dodatki, świadczenia i wnioski Źródło: Pixabay.com/TygZam

Emerytura jest dziś jednym z częściej przytaczanych przez Polaków hasłem. Nie ma co się dziwić - niepokojące prognozy demograficzne i niskie świadczenia prędzej czy później musiały przełożyć się na zmiany w systemie obejmującym miliony emerytów. O jakich nowościach i dodatkach mowa?

Hasło "emerytura" wzbudza w Polakach coraz bardziej pesymistyczne wizje. Starzenie się społeczeństwa, obniżenie wieku emerytalnego, niepokojące prognozy na rynku pracy, tzw. niska stopa zastąpienia - nie brakuje powodów by martwić się o wysokość świadczenia na jesień życia.

Emerytura Polaków - kolejne ukłony dla seniorów. Co czeka nas w kolejnych latach?

Powtarzane od lat obawy zostały przynajmniej częściowo wysłuchane. Takich zmian w systemie emerytalnym w wolnej Polsce jeszcze nie widzieliśmy. 

Przypomnijmy. Od marca emeryci pobierają świadczenia z ZUS po najwyższej w ostatnich latach waloryzacji. Podwyżki ustalono z myślą o uboższych emerytach, bo takowych jest w naszym kraju najwięcej. Pobierający ustawowe minimum (dziś 1100 zł brutto), mogą liczyć na ok. 70 zł brutto miesięcznej podwyżki względem świadczeń sprzed roku.

Na tym nie koniec. Na podpis prezydenta RP czeka właśnie ustawa zwana "Emeryturą Plus". Rząd postanowił o uruchomieniu tzw. 13 emerytur. Będą one wypłacane już lada dzień, bo od maja. Mowa o jednym, dodatkowym świadczeniu w kwocie minimalnej emerytury. Przysługuje ona wszystkim, którzy wypracowali sobie staż pracy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Od marca państwo honoruje też rodziców, którzy z racji wychowania licznego potomstwa nie odłożyli samodzielnie na swoją starość. Program "Mama plus" kierowany jest w głównej mierze do kobiet, które wzięły na swoje barki wychowanie dzieci w dobie przemian ustrojowych. Kobiety mogą starać się o emeryturą z programu "Mama plus", jeśli przekroczyły 60 rok życia i udowodnią, że odchowały minimum 4 dzieci. Jeśli wypracowały kwotę niższą niż minimalna emerytura (np. 500 zł brutto), państwo wyrówna brakujące środki, do ustawowego minimum.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marek Piekarczyk stracił dziecko. Wstrząsające wyznanie: „Zrobili sobie imprezkę na oddziale” 
  2. Uwielbiany aktor „M jak Miłość” zmarł na raka trzustki. Do końca nie tracił nadziei
  3. Niewielu o tym pamięta. Tak kiedyś nazywała się Katarzyna Dowbor
  4. Dramat żony Wiśniewskiego. Przez rozwód musiała poddać się bardzo bolesnej operacji
  5. Z ostatniej chwili: Straszna katastrofa lotnicza. Samolot uderzył w helikopter

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News