Milion Polaków dostało już trzynastą emeryturę! Co z resztą?

Milion Polaków dostało już trzynastą emeryturę! Co z resztą? Źródło: .

Emerytura w formie "trzynastki" trafia już na konta Polaków. "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że ZUS wypłaci do końca kwietnia ponad milion takich świadczeń. Co z osobami, które jeszcze nie dostały świadczenia?

Emerytura dodatkowa, tzw. "trzynastka" wypłacana jest z urzędu. Dodatkowe świadczenia weszły w życie już pod koniec kwietnia.

Trzynasta emerytura trafia na konta Polaków. Do dziś otrzyma ją ponad milion emerytów

Oznacza to, że na konta i do kopert niektórych emerytów wpływają już trzynaste emerytury. Przypomnijmy, mowa o jednorazowym świadczeniu w kwocie minimalnej emerytury (ok. 888 zł na rękę). Przysługuje ona wszystkim, którzy zapracowali sobie na minimalną emeryturę lub rentę.  Uprawnionych do odebrania "trzynastki" jest ok 9,8 miliona Polaków.

"DGP" poinformowała dziś, że ZUS do dziś, czyli końca kwietnia, powinien wypłacić ponad milion "trzynastek".

- Zakończyliśmy wysyłkę pierwszej transzy trzynastych emerytur. Do 30 kwietnia pieniądze powinni trafić do 1 mln 40 tys. emerytów i rencistów - informował PAP, rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez "DGP".

Zaznaczmy, że wypłaty trzynastych emerytur rozłożone są na kilka terminów. To właśnie dlatego do końca kwietnia "trzynastki" otrzymał tylko pierwszy milion seniorów. Co z innymi? Czytamy, że do 5 maja świadczenia trafią do kolejnej grupy, blisko pół miliona emerytów i rencistów. Pieniądze trafią na konta jednak szybciej, zważywszy, że 1 i 5 maja są dniami wolnymi od pracy.

Kolejne terminy to 6, 10, 15, 20 i 25 maja. Trzynaste świadczenia dostaną też pobierający świadczenia przedemerytalne i zasiłki. Ci Polacy muszą jednak jeszcze poczekać. Ich "trzynastka" pojawi się do 1 czerwca.

- W ubiegłym tygodniu wyszły świadczenia na pocztę, a dziś przelewy bankowe. Już dzisiaj duża część osób będzie je miała w swojej dyspozycji - powiedział rzecznik ZUS.

Taki rozwój wydarzeń oznacza, że emeryci i renciści otrzymają na majówkę prawdziwy prezent. Dla jednych będzie to istotny dodatek, równy comiesięcznemu świadczeniu. Dla innych, np. byłych polityków czy ekonomistów, jedynie dodatek, którego nie odczują w portfelu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Świadczenia są wypłacane Polakom, którzy pobierają emerytury i renty w systemie powszechnym, ale i rolnikom (KRUS), służbom mundurowym, pobierającym tzw. pomostówki, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Trzynastki trafią też do kieszeni inwalidów wojennych i wojskowych.

O trzynaste świadczenie nie trzeba wnioskować. Jest ono przyznawane automatycznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Barbara Kurdej-Szatan powiększyła swój biust? Fani pospadali z krzeseł widząc jej OGROMNE wdzięki!
  2. Dramat Agnieszki Chylińskiej! Po latach zdradziła bolesny sekret. TEN mężczyzna bardzo ją skrzywdził
  3. Polski aktor próbował ośmieszyć Alicję Bachledę-Curuś. Teraz pożałował
  4. Rozenek zdradza smutną prawdę o trzeciej ciąży. Wzruszające wyznanie
  5. Maryja z tęczową aureolą je banana. Ta grafika to hit w sieci
  6. TVN podał rano wstrząsającą wiadomość o śmierci. Nie żyje twórca kultowego hitu kinowego

źródło: DGP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News