Kolejne zmiany w emeryturach. Podwyżka dla wszystkich, bonus dla najbiedniejszych

Kolejne zmiany w emeryturach. Podwyżka dla wszystkich, bonus dla najbiedniejszych Źródło: Fot. Pixabay

Emerytura jest obecnie jednym z najważniejszych, najbardziej powszechnie wypłacanych świadczeń. Wielu Polaków niezmiennie interesuje się więc zmianami w jej wysokości. Co ciekawe, już wkrótce do emerytów mają trafić dodatkowe środki. Ich wysokość jest już ponoć wstępnie ustalona.

Emerytura jest świadczeniem niezwykle ważnym, ale także coraz bardziej problematycznym. W dobie kryzysu demograficznego oraz starzenia się społeczeństw przewiduje się bowiem, że wysokość wypłacanych osobom starszym środków będzie z czasem coraz bardziej zmniejszana.

Emerytura Polaków pójdzie w górę? Rząd ma na to plan

Co ciekawe, rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na podwyższenie świadczenia. Prezes Rady Ministrów zapowiedział spore zmiany w czasie jednego ze spotkań z obywatelami w ramach kampanii przed wyborami samorządowymi 2018. Jak zapowiedział premier, pomoc dla emerytów spłynie "i poprzez waloryzację, i poprzez wielki program pomocy dla seniorów". Wysokość świadczenia zostanie najpewniej zwiększona o stopień waloryzacji, który ma wynieść ok. 3,2 proc. Wspomnianym programem ma się za to okazać 500 plus dla najstarszych Polaków. Trafi on prawdopodobnie do ubogich emerytów, którzy będą potrzebowali finansowej pomocy, aby podwyższyć poziom swego codziennego życia.

500 plus dla seniorów: co na to wyborcy?

Nie wiadomo jeszcze, czy projekt związany z konkretną kwotą dla najbiedniejszych świadczeniobiorców zostanie wprowadzony w życie oraz w jakim kształcie politycy przeprowadzą go przez parlamentarne głosowania. Sami emeryci nie ukrywają jednak, że byłby on ogromną pomocą oraz ułatwieniem. Niestety ich entuzjazmu nie podziela jednak wielu ekspertów z dziedziny ekonomii, którzy już dziś krytykują go niczym program Rodzina 500 plus. Warto zaznaczyć, że pomysł na wypłacanie emerytom dodatkowych środków powstał wewnątrz obozu władzy już kilka miesięcy temu. Do tej pory miał go jednak blokować sam Mateusz Morawiecki, który najwyraźniej zmienił jednak zdanie w tej kwestii. Niektórzy internauci sugerują, że zrobił to z powodu zbliżających się ogromnymi krokami wyborów samorządowych, a później także parlamentarnych. Zaproponowanie Polakom nowej odsłony polityki socjalnej mogłoby bowiem zwiększyć szanse Prawa i Sprawiedliwości na elekcyjny sukces.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Bezrobotny zapytał Macrona „jak żyć”? Polscy politycy powinni zapaść się pod ziemię
  2. Co on robi? Ziobro chce karać prawników i nauczycieli za uczenie o Konstytucji
  3. W 4 okręgach PiS nie zebrał jeszcze podpisów do startu w wyborach. Czas mają do dzisiaj
  4. Zaskakujące doniesienia mediów. Tusk może wrócić już na wcześniejsze wybory!
Następny artykuł