emerytura księża pieniądze
Unsplash.com Autor: Mateus Campos Felipe
Joanna Szwalikowska - 27 Grudnia 2020

Ujawnili, jak wysoką emeryturę otrzymują księża. Seniorzy mogą tylko pomarzyć, horrendalne kwoty

Emerytura księży z pewnością nie należy do najniższych w kraju, wręcz przeciwnie. Media ujawniły właśnie, jakie kwoty otrzymują emerytowani księża z Podkarpacia. O takich pieniądzach z pewnością marzy niejeden senior.

Emerytura księży w Polsce nie opiera się jedynie na świadczeniach z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą oni liczyć również na Fundusz Kościelny, który dofinansowany jest z budżetu państwa. Obejmuje on wszystkich duchownych, którzy przechodzą na emeryturę. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest ukończenie 75 lat.

Emerytura księży w Polsce poraża. O takich kwotach marzyłby każdy

Księża osiągają wiek emerytalny w momencie przekroczenia 75 lat (mowa o Funduszu Kościelnym). Zgodnie z najnowszymi danymi ujawnionymi przez „Super Express”, w ciągu ostatniego roku podatnicy mieli przekazać aż 171 milionów złotych na Fundusz Kościelny. Oczywiście, księża mogą liczyć również na świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które mogą otrzymywać po ukończeniu 65 lat.

Fundusz rośnie praktycznie z każdym rokiem. Dla porównania - w latach 90. z budżetu państwa przekazywano na ten cel mniej niż 10 milionów złotych rocznie. Obecnie kwota ta jest nawet ponad 17 razy większa.

Wszystko poszło na żywo. Lekarz upomniał dziennikarzy obecnych w szpitalu, popełnili karygodny błądWszystko poszło na żywo. Lekarz upomniał dziennikarzy obecnych w szpitalu, popełnili karygodny błądCzytaj dalej

Co ciekawe, zeszłoroczna wysokość jest nawet nieco niższa niż w roku 2018, ale rekordowo wysokie kwoty wyniosły składki na ubezpieczenie duchownych. Kolejnym powodem wzrostu Funduszu jest przywrócenie dotacji na renowację, a także konserwację obiektów sakralnych. Stało się to już za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

- To, jaką emeryturę będzie miał ksiądz, który osiągnął 65 rok życia, zależy od tego, jakie składki odprowadzał do ZUS w czasie swojej posługi - informował rzecznik Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Marcin Jiers, który rozmawiał z „Super Expressem”.

Co ważne, należy pamiętać o tym, że nie wszyscy księża otrzymują emerytury w takich samych kwotach. Wszystko uzależnione jest od tego gdzie i przez jak długi czas zatrudniony był ksiądz (np. wojsko, szkoła). Składki do ZUS odprowadzane są przez jego pracodawcę i to właśnie na ich podstawie wyliczona zostaje emerytura.

Zazwyczaj duchowni odprowadzają składki od dochodu najniższego, czyli 2600 zł brutto (1920,62 zł netto). Na jaką dokładnie wysokość emerytury mogą liczyć księża?

„Gazeta Krakowska” ustaliła, że na Podkarpaciu proboszcz parafii może otrzymać emeryturę w wysokości ok. 5 tysięcy złotych. Emerytowani biskupi mogą już z kolei liczyć na regularne wpływy na konto w wysokości nawet ok. 10 tysięcy złotych miesięcznie. Tak wysokie kwoty to zdecydowanie coś, o czym marzy niejeden emeryt.

Pamiętajmy, że duchowni mogą oczywiście liczyć na regularną waloryzację emerytur, trzynastki czy 500 plus dla niesamodzielnych osób. Dodatkowe podwyżki emerytur czekają ich również dzięki drugiej waloryzacji, a dokładniej podwyżce emerytury z tytułu kolejnej dotacji z budżetu państwa na Fundusz Kościelny.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Super Express, Gazeta Krakowska, Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News