Los 13. emerytury jest już przesądzony. Nie tego spodziewały się miliony emerytów

Los 13. emerytury jest już przesądzony. Nie tego spodziewały się miliony emerytów Źródło: Unsplash/Elien Dumon

Trzynasta emerytura przesądzona. Wiadomo już, co będzie z jedną z większych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Tego emeryci się kompletnie nie spodziewali.

Z początku trzynasta emerytura miała być sfinansowana z usunięcia limitu 30-krotności ZUS. Dzięki temu projektowi najbogatsi mieli odprowadzać większe składki, w efekcie czego Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymałby ogromny zastrzyk gotówki (w zamian w przyszłości mieliby wyższe emerytury). Przeciwko projektowi głosować planowali m.in. Porozumienie Jarosława Gowina należące do Zjednoczonej Prawicy, dlatego PiS ostatecznie wycofał się z poddawania ustawy do głosowania. Trzeba było znaleźć inne źródło finansowania.

Nie tego spodziewali się emeryci. Trzynastka będzie finansowana w kontrowersyjny sposób

Prawo i Sprawiedliwość miało jednak plan awaryjny. Zdecydowano się na sfinansowanie "trzynastek" z Funduszu Solidarnościowego dla osób niepełnosprawnych. Powstał on w wyniku protestów opiekunów i osób niesamodzielnych w Sejmie. Dzięki temu utworzono fundusz, z którego miały być wypłacane świadczenia wyrównujące ich dochody do minimum krajowego.

Poddano projekt finansowania trzynastek z Funduszu Solidarnościowego pod głosowanie. Za głosowało 233 posłów, 215 było przeciwko. Sprzeciw zgłaszali głównie politycy opozycji. Tyle wystarczyło, aby Sejm mógł zatwierdzić ustawę, która trafi teraz do Senatu.

Projekt trafi teraz do Senatu. To on może być decydujący w sprawie finansowania trzynastek

Nie brakuje głosów oburzenia. Emeryci nie spodziewali się, że otrzymają dodatkowe pieniądze kosztem osób niepełnosprawnych. Niezadowolona jest również opozycja, która otwarcie sprzeciwia się ustawie rządu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Podejrzana jest dla nas karkołomna sztuczka związana z zaciągnięciem przez ten mały fundusz gigantycznej pożyczki w ZUS. Solidarnościowy Fundusz ma bowiem otrzymać z ZUS pożyczkę w wysokości 9 miliardów zł, czyli odpowiednik swoich sześcioletnich dochodów! Po co w ogóle ta księgowo-rachunkowa sztuczka, co oni chcą pod tym ukryć? Możemy się tylko domyślać - mówił w rozmowie z Gazeta PL poseł Platformy Obywatelskiej, Sławomir Piechota.

Dzisiaj grzeje: 1. 19-latka trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko
2. Zagrał w 60 filmach, nie żyje słynny aktor. Polacy będą zaskoczeni przekazywanymi informacjami

Teraz projekt ma trafić do Senatu. Druga izba polskiego parlamentu może projekt przyjąć, odrzucić, lub zarządzić wprowadzenie poprawek. Nawet jeśli do tego dojdzie, to projekt znów trafi do Sejmu. Gdy ten znów go przegłosuje, decydujący będzie podpis prezydenta RP. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Informacja gdzie mieszka Kasia Figura zdumiała wszystkich. Ale bardziej powala jak mieszkała Kalina Jędrusik
  2. Zdjęcie jest przerażające. Fani zobaczyli na nim Patrycję Markowską i pobledli
  3. Oko wypełniło mu się krwią i nagle stracił wzrok. Gwiazdor "Kiepskich" przeżył dramatyczne chwile
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  5. Koniec z pieniędzmi na dzieci. Rodzice ZMUSZENI wykładać po 600 zł na dziecko!

Źródło: Gazeta PL

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News