Emerytura dla psów
Pixabay.com Alexas_Fotos
Monika Majko - 22 Września 2020

Psy będą dostawać emeryturę? Pieniądze mają trafiać do ich właścicieli pod jednym warunkiem

Emerytura dla psów to jeden z postulatów "Piątki dla zwierząt" czyli nowelizacji ustawy o o ochronie praw zwierząt. Pieniądze trafią do właścicieli czworonogów pod jednym warunkiem, wiadomo, jakich kwot mogą się spodziewać.

Emerytura dla psów może stać się faktem, właściciele czworonogów dostaną pieniądze, jeśli ich pupile spełnią jeden warunek. Wiadomo, o jakich kwotach mowa, comiesięczne wsparcie psich seniorów zapisane zostało w nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt czyli tzw. "piątce dla zwierząt".

Emerytura dla psów zapisana została w "Piątce dla zwierząt"

Emerytura dla psów dotyczyć będzie czworonogów, które pracowały w policji, wojsku czy straży granicznej i z racji osiągniętego wieku zostały wycofane ze służby. Do tej pory niektóre z tych czworonogów ostatnie lata swojego życia spędzały w schroniskach. Większość jednak zostawała w domach swoich dotychczasowych opiekunów, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami, byli obarczani wszystkimi późniejszymi kosztami, związanymi i opieką i leczeniem przygarniętego po służbie zwierzęcia. "Psim policjantom" przysługuje tylko jednorazowa odprawa, która zawiera posłanie, smycz oraz kaganiec.

Ewa Kasprzyk porażające informacje tajemnicaPorażające informacje o Ewie Kasprzyk. Wszystko trzymała w tajemnicy, bardzo smutne doniesieniaCzytaj dalej

W takiej sytuacji znalazł się m.in. Adam Ostrowski, były funkcjonariusz straży granicznej, który został opiekunem Czary Suczka przeszła na emeryturę po siedmiu latach służby w nadwiślańskim oddziale straży granicznej. W czasie swojej służby pomogła m.in. w zatrzymaniu grupy przestępczej z Żyrardowa, przeszukiwała podejrzane miejsca podczas Euro 2012 i wykryła materiały wybuchowe w okolicy Okęcia.

- Kiedy pies funkcjonariusz przestaje być użyteczny, państwo się nim nie interesuje. Odpowiedzialność spada na przewodników. To jednak spore koszty. Jedzenie, wizyty u weterynarza, szczepienia i pielęgnacja. Co miesiąc ok. 300 zł - powiedział Adam Ostrowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mąż zamontował ukrytą kameręMąż zamontował w domu ukrytą kamerę. Na jaw wyszła koszmarna prawda, najbardziej cierpiały dzieciCzytaj dalej

Emerytura ma być wypłacana właścicielom psów zwolnionych ze służby

Związki mundurowych od lat walczą o wprowadzenie dodatków dla opiekunów psów kończących służbę. Projekt ustawy do Sejmu trafił już w grudniu ubiegłego roku, teraz w końcu przegłosowano zmiany. Emerytury dla psów zostały wpisane w nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt czyli tzw. "Piątki dla zwierząt".

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: nie żyje aktor znany z największych hitów na TVP, TVN i Polsacie. Ogromna strata

2. Kolejne wpadki w TVP. Wielką gafę widziały miliony widzów, już nic nie pomoże

3. Mamy potwierdzenie, uczniowie długo nie wrócą do szkół. Porażające informacje z kilku polskich placówek

Według nowych przepisów, właściciele psów mają dostawać co miesiąc pieniądze na ich utrzymanie, aż do śmierci pupila. Dokładne kwoty świadczenia ma określić minister spraw wewnętrznych. Niedawno Straż Graniczna postulując podobne rozwiązanie, domagała się, by emerytura dla psa wynosiła ok. 100-150 zł miesięcznie.

- W końcu, po tylu latach, jesteśmy blisko sukcesu. Państwo musi zadbać o tych, którzy służbie poświęcili niemal całe życie - powiedział Robert Lis, przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, cytowany przez "Wyborczą".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pojawił się zaskakujący głos ws. 500 plus. Zdumiewające szczegóły, wszystko się zmieni?
  2. Gdy dowiedzieliśmy się, kim jest siostra Roberta Lewandowskiego, złapaliśmy się za głowy. Ma za sobą karierę sportową
  3. 500 plus już nie na każde dziecko? Na jaw wyszły porażające dane, wielu Polaków może ucierpieć
  4. Skandal. Emerytka wyciągnęła przeterminowane jedzenie z kontenera. Grozi jej 10 lat więzienia
  5. Krzysztof Jackowski miał porażającą wizję. Chwilę później zmarła najbliższa mu osoba, bardzo przykre
  6. Niemal wszyscy jak jeden mąż popełniają okropny błąd robiąc naleśniki. 1 krok zmienia wszystko

Rodzice - poród14 godzin po porodzie rodzice usłyszeli cichy dźwięk. Chwilę później zalali się łzamiCzytaj dalej

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News