Dodatkowe 4 tysiące złotych dla emerytów. Coraz więcej seniorów otrzymuje specjalny bonus

Dodatkowe 4 tysiące złotych dla emerytów. Coraz więcej seniorów otrzymuje specjalny bonus Źródło: pxhere CC0 Public Domain

Emerytura wyższa nawet o cztery tysiące złotych? Okazuje się, że coraz więcej seniorów w kraju otrzymuje dodatkowe pieniądze. Kto może liczyć na specjalny bonus do świadczeń emerytalnych?

Emerytura zwiększona o cztery tysiące złotych wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych 2,2 tys. emerytów w całym kraju. Zgonie z prognozami do końca tego wieku, będzie ich aż o 100 tysięcy więcej. Specjalny bonus wynosi 4,3 tysiące brutto i przyznawany jest, jako dodatek honorowy dla seniorów. Komu przysługuje?

Emerytura wyższa o cztery tysiące. Kto może się ubiegać o specjalny bonus?

Specjalny bonus od początku marca bieżącego roku wynosi 4 294 złote, zaledwie rok wcześniej wynosił 3 731 złotych brutto, a już dwa lata temu 3 536 złotych. Emerytura ze specjalnym bonusem wypłacana jest co miesiąc od 1972 roku, skorzystać z niego może każdy mieszkaniec kraju, który przekroczy odpowiedni wiek. 

ZUS przyznaje specjalny bonus każdemu dla każdego stulatka w kraju. Zgodnie z danymi na czerwiec jest to 2,2 tys. Polaków. Świadczenia wypłacane są przez ZUS,  KRUS oraz Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych. 

Pieniądze, które wypłacane są emerytom po przekroczeniu odpowiedniego wieku, są objęte podatkiem dochodowym, co oznacza, że na konto stulatka wpływa około 3,5 tys. złotych. Kwota nie zmienia się, dzięki temu, że podlega waloryzacji. Co ciekawe, skorzystać z honorowego świadczenia mogą skorzystać także osoby, które nie pracowały. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Emerytura dla stulatków. Stulatków jest więcej niż wypłacanych świadczeń 

Zgodnie z danymi GUS w Polsce jest więcej stulatków, niż osób, które pobierają dodatkowe świadczenia. Oznacza to, że część z uprawnionych osób nie otrzymuje pieniędzy, jakie przysługują im automatycznie po przekroczeniu odpowiedniego wieku. Najprawdopodobniej są to osoby, które nigdy nie były ubezpieczone w żadnej instytucji, odpowiadającej za wypłacanie świadczenia. 

Dzisiaj grzeje: 1. Premier Morawiecki podjął decyzję. Znika uciążliwy zakaz, wielu Polaków odetchnie z ulgą

2. Nie żyje 15-letni Kuba. Nastolatek stanął w obronie swojej koleżanki

Przykładowo, na Dolnym Śląsku jest o 176 więcej stulatków, niż wypłacanych jest tam świadczeń. Z danych GUS wynika, że podobny problem występuje we Wrocławiu, Wałbrzychu i w Legnicy. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niesamowicie zdrowy domowy syrop z natki pietruszki oczyszczający tętnice. Jego zalety powalają
  2. Marcin Gortat pojawił się w TVP i powiedział o powiększeniu rodziny. Mówi o wymaganiach względem partnerki
  3. Z niedowierzaniem patrzyli na żonę Rutkowskiego. Nie byli w stanie jej poznać, co za metamorfoza
  4. Zostawiła dzieci z byłym mężem, wtedy widziała je po raz ostatni. Doszło do niewyobrażalnego dramatu, tylko dla osób o mocnych nerwach
  5. Mało kto ma pojęcie, kim była pierwsza żona Strasburgera. Kiedyś wielu Polaków się w niej kochało
  6. Nieludzko znęcał się nad żoną, wszystko nagrywała druga kobieta. Wstrząsające wideo trafiło do sieci


źródło: moneypl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News