Emerytura 2019 będzie wyższa. Wiemy o ile

Emerytura 2019 będzie wyższa. Wiemy o ile Źródło: Fot. Pixabay.com

Emerytura 2019 zgodnie z założeniami rządu ma zapowiadać się obiecująco. Polacy zwykli już narzekać na comiesięczne świadczenia ZUS, jednak nadchodzący rok może choć trochę tę sytuację poprawi. Wszystko dzięki waloryzacji, której podlegać będą wszystkie świadczenia. 

Emerytura 2019 przyniesie Polakom podwyżki - przynajmniej jeśli wszystkie założenia rządu zostaną utrzymane i nic się nie zmieni przez nadchodzące dwa miesiące. W naszym kraju niczym nowym nie jest ciągłe narzekanie na stawki comiesięcznych świadczeń ZUS. Jednak już w nadchodzącym roku stawki wzrosną za sprawą waloryzacji, której podlegać mają zarówno emerytury, jak i renty. Oznacza to realnie wyższe kwoty wypłacane Polakom.

Emerytura 2019: Polaków czekają podwyżki świadczeń

Obecnie najniższa otrzymywana emerytura wynosi całe 2 grosze, podczas gdy minimalna stawka emerytalna wynosi 1029,80 złotych. Jak się okazuje, dzięki corocznej waloryzacji, która obowiązywać będzie od 1. marca 2019 roku, emerytów czeka podniesienie otrzymywanych co miesiąc kwot. Rząd przyjął, że wskaźnik na następny rok powinien wynieść nie mniej niż 103,26%, co oznacza oczywiście podniesienie świadczeń o 3,26%. W praktyce Polacy spodziewać się mogą podwyżek emerytur o około 33 złote brutto, w efekcie czego najniższa emerytura z 1029,80 złotych wzrośnie do 1063,37 zł. Może i zmiana nie jest imponująco wysoka, ale faktem jest, że świadczenia z roku na rok wzrastają systematycznie, co dobrze rokuje na przyszłe lata.

Po waloryzacji wzrośnie także renta socjalna

Waloryzacją objęte są wszystkie świadczenia, a w związku z tym podwyżka dotyczyć będzie również różnego rodzaju rent. Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rodzinna wynosi tyle samo, co minimalna emerytura i taka sama też będzie jej podwyżka - do kwoty 1063,37 złotych. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie o 25,18 złotych, tj. z 772,35 zł do kwoty 797,53 zł.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Renta socjalna w tym roku podniesiona została do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a po marcowej waloryzacji wyniesie również 1063,35 złotych. Pamiętać jednak należy o tym, że wszystkie te założenia są jak na razie wstępne, gdyż ostateczne kwoty i wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana dopiero w lutym 2019 roku. Wtedy też Główny Urząd Statystyczny opublikuje odpowiednie wskaźniki makroekonomiczne za bieżący rok. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. PiS chciał to ukryć jak najdłużej! Brutalny konflikt wewnątrz obozu władzy
  2. Ksiądz brutalnie gwałcił dzieci. Potem znakował je krzyżem
  3. Jacek Kurski pęka z dumy. Ogłasza niespodziewany sukces TVP!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News