Nawet 25 tysięcy złotych dodatku do emerytury! Nowy program PiS

Nawet 25 tysięcy złotych dodatku do emerytury! Nowy program PiS Źródło: Pixabay/ Delphina_Angua

Emerytura mocno się zmieni, jeżeli to Prawo i Sprawiedliwość wygra październikowe wybory. Partia rządząca przedstawiła swój plan dotyczący świadczeń. Okazuje się, że na dodatki do emerytur zostaną przeznaczone miliardy złotych.

Emerytura po zmianach ma obejmować dodatkowe świadczenia - tzw. 13. i 14. emeryturę. O ile "trzynastka", która ma zostać wprowadzona już w przyszłym roku, zostanie wypłacona wszystkim seniorom, to beneficjentami drugiego dodatku będzie tylko część emerytów. Koszt zmian szacowany jest na 10 mld złotych w 2020 i 20 mld złotych w 2021 roku.

Emerytura po zmianach - dodatkowe świadczenia dla seniorów

Do wyborów już niecały miesiąc, a Prawo i Sprawiedliwość prezentuje hojne obietnice. W programie wyborczym PiS sporo miejsca poświęcono emeryturom. Jarosław Kaczyński zagwarantował wszystkim emerytom dodatkowe, 13. świadczenie, które ma wynieść około 1200 złotych brutto. Wszyscy uprawnieni dostaną tę samą kwotę. Inaczej jest z nowym programem, czyli 14. emeryturą, której wysokość będzie zmienna.

Według planów nowe świadczenie otrzymają osoby, które miesięcznie pobierają mniej niż 120 procent średniej krajowej emerytury. Dziś średnia wynosi 2236, w 2021 szacuje się, że sięgnie 2900 złotych. Emeryci, którzy mieszczą się w tym progu będą mogli liczyć na wypłatę pełnej "czternastki", której wysokość nie jest jeszcze znana. Według wstępnych obliczeń będzie to około 1,3 tysiąca złotych.

Zasada "złotówka za złotówkę". Nowe świadczenie trafi do wielu

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Z danych ZUS wynika, że blisko 6 mln seniorów może liczyć na pełną kwotę nowego świadczenia. Dodatkowo "czternastka" będzie wypłacana osobom, które przekraczają próg 2900 złotych według zasady "złotówka za złotówkę". Kwota świadczenia będzie pomniejszana o tyle, o ile przekraczany jest próg. Jeżeli więc emeryt otrzymuje przelew w wysokości 3000 złotych, to może liczyć na około 1200 złotych świadczenia. Jeżeli emerytura wynosi 3500 złotych - dostanie 700 złotych z "czternastki".

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazda TVN przez chorobę syna rzuciła karierę. Jest nieuleczalnie chory, dla niego poświęciła wszystko
2. Mama wtarła najstraszniejszą substancję świata w dziąsła dziecka. Nie miało szans na przeżycie

Tym samym okazuje się, że na nowe świadczenie mogą załapać się osoby, otrzymujące nawet ponad 4000 złotych comiesięcznego świadczenia. Przyjęcie takich zasad sprawia, że "czternastka" trafi nawet do 90-95 procent emerytów i rencistów, co daje około 9,5 mln osób.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koniec waloryzacji emerytur. Nowy, REWOLUCYJNY sposób naliczania
  2. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
  3. Rodzice katowali małego chłopca, zapłakany spojrzał na okno i wziął rozbieg. To było dziewiąte piętro
  4. Nie wiedziała, że tego dnia w przedszkolu zamontowali kamery. Wystarczyło 30 min nagrywania i pilnie wezwano policję
  5. TVP: Straszna katastrofa lotnicza za granicą! Skrzydło rozcięło dom, pilot wyleciał w powietrze

Źródło: Money

Następny artykuł