Emerytura praca
Pixabay
Maria Wieczorek - 19 Stycznia 2020

Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy

Emerytura pozostaje jednym z najbardziej burzliwych, najtrudniejszych tematów w publicznej debacie. Rząd stara się z różnym skutkiem znaleźć i wprowadzić w życie rozwiązania, które przysłużą się kwestii wypłaty świadczeń. Co zadziwiające, zdaniem części ekspertów osobom powyżej 50. roku życia miałyby pomóc na rynku pracy niższe zarobki.

Emerytura z roku na rok zdaje się budzić coraz większe emocje. Przy bieżącej sytuacji demograficznej oraz gospodarczej w kraju, temat staje się naprawdę skomplikowany, słusznie budząc niepokój w obywatelach. Co ciekawe, problemem staje się z czasem nie tylko kwestia samego świadczenia, ale także pracy tuż przed zakończeniem pracy zawodowej.

Dziecko dziadekWszystko się nagrało, mała dziewczynka zginęła tragicznie. Zachowanie jej dziadka oburza wiele osóbCzytaj dalej

Emerytura to nie jedyny problem

Jako że na polskim rynku pracy coraz większa grupa zatrudnionych zbliża się do okresu ochronnego, przekraczając 50. rok życia, rządzący starają się godzić interesy zatrudnianych oraz pracodawców na tyle, na ile jest to możliwe. Niektóre pomysły polityków i ekspertów mogą jednak prowokować poważne zastrzeżenia. Jedną z propozycji, które rozważa się ponoć w Ministerstwo Rozwoju, okazuje się ewentualne obniżenie pensji starszym pracownikom jako osobom mniej wydajnym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dziewczynka dała bezdomnemu kanapkę5-letnia dziewczynka dała bezdomnemu kanapkę. 4 lata później wydarzyła się najbardziej niespodziewana rzeczCzytaj dalej

- Dla nas to nie do przyjęcia. Samo założenie, że starszy, doświadczony pracuje z niższą wydajnością, to wyjątkowo niesprawiedliwy zarzut - skomentował sprawę mec. Paweł Śmigielski, reprezentujący OPZZ.

Problematyczne pomysły polityków

Negatywnie do tego pomysłu odniósł się też prof. Witold Orłowski, cytowany przez Money.pl. Jak stwierdził, podobne pomysły są o tyle bezsensowne, że w krytycznej sytuacji nawet niechętny pracodawca i tak będzie musiał zatrudnić osoby po 50. roku życia, dlatego też dopuszczenie do wypłacania im niższych pensji nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków.

Dzisiaj grzeje:

1. Nowy podatek oburza Polaków. Nie dość, że jest batem dla pracowitych to jeszcze okrada najbardziej potrzebujących
2. Służby ostrzegają. W Polsce anomalia, jakiej nie było od lat, zostało tylko kilka godzin

- Obniżanie pensji motywowane niższą wydajnością jest działaniem negatywnym, a przecież zależy nam na aktywowaniu do pracy starszych osób i zachęcaniu ich do dłuższego pozostawania na rynku. (...) Oczywiście można się zastanowić nad pewną elastycznością, luźniejszymi zasadami pracy i dać starszemu pracownikowi możliwość np. krótszego okresu pracy zrekompensowanego wówczas proporcjonalnie niższą płacą. Jednak obniżanie pensji, aby w ten sposób konkurowali z młodszymi, jest kiepskim pomysłem, który szybko zweryfikowałby rynek - przekazał prof. Orłowski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. ZUS będzie współpracował z komornikiem. Pomoże mu zająć pieniądze na koncie
  3. Senator milioner ŻĄDA od Karolaka małej fortuny. Aktor ma do spłaty dług
  4. Panowie spod 6 znaków zodiaku są najlepszymi mężami. Koniecznie sprawdź, czy na liście jest twój partner
  5. Policjanci nie zdążyli. Żona nie miała litości dla męża
  6. Zostało postanowione. Książę Harry pójdzie w ślady księżnej Diany, już nie ma odwrotu

Pogrzeb Adama SłodowegoPorażający widok. Grób, w którym spoczął Adam SłodowyCzytaj dalej

Źródło: Money.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News