Emeryci muszą się pospieszyć, jeśli chcą dostać trzynastą emeryturę. Zostało już niewiele czasu, by złożyć konieczny wniosek

Emeryci muszą się pospieszyć, jeśli chcą dostać trzynastą emeryturę. Zostało już niewiele czasu, by złożyć konieczny wniosek Źródło: unsplash/ Clément Falize/

Dodatkowa emerytura, czyli tzw. trzynastka, może nie spłynąć do kieszeni każdego emeryta czy rencisty. Zostało już niewiele czasu, dlatego każdy chcący otrzymać świadczenie powinien się spieszyć.

Trzynasta emerytura już niebawem zasili konta bankowe milionów Polaków. Seniorzy są szczęśliwi, że obietnice rządu w końcu zostaną spełnione, a ustawa o "trzynaste" wejdzie w życie. Od niedawna wiadomo, kiedy i ile dokładnie spłynie do kieszenie emerytów i rencistów, jednak jeżeli ktoś na chwilę spuści swój wzrok może przegapić okazję i wcale nie cieszyć się z dodatkowych pieniędzy. 

Trzynasta emerytura coraz bliżej. Zostało niewiele czasu, by złożyć wniosek 

Jak podaje Wirtualna Polska, "trzynastka" będzie wypłacana tylko zarejestrowanym emerytom, którzy przed końcem wyznaczonego terminu zgłoszą się do ZUS-u. Osoba pobierająca już świadczenie nie musi tego robić, jednak ci, którzy osiągnęli dopiero wiek emerytalny lub wkrótce go osiągną, powinni jak najszybciej złożyć wniosek, w innym przypadku bowiem "trzynastka" może ich ominąć. Zostało niewiele czasu, najbezpieczniejszy termin na złożenie wniosku do 2-3 miesiące przed wypłaceniem, co oznacza, że najlepszym rozwiązaniem jest złożenie dokumentów teraz lub najpóźniej przed końcem stycznia przyszłego roku. 

- ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. Przy skomplikowanych sprawach, do których zalicza się np. praca poza granicami kraju albo brak dokumentacji z upadłych zakładów pracy, ten proces może się wydłużyć. Dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o emeryturę - mówi dla SE.pl Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Ile i kiedy wpadnie do kieszeni seniorów? 

Wiadomo, że "trzynastki"  będą wypłacane w kwietniu 2020 roku oraz w tym samym czasie w każdym kolejnym i będą wynosić tyle, co minimalna wówczas stawka emerytury, która warto zaznaczyć, od przyszłego roku nieco wzrośnie. 

Dzisiaj grzeje: 1. Zwycięzca Eurowizji walczy o życie. Lekarze dają mu maksymalnie 4 lata 

2. Będzie niebezpiecznie. Ogłoszono alerty dla aż 10 województw, zacznie się już za kilka godzin

Oznacza to, że pierwsza "trzynastka" wyniesienie 1200 złotych brutto, czyli około 1020 złotych na rękę. Rząd zapowiada kolejne podwyżki świadczenia, dlatego niewykluczone, że już w 2021 roku suma będzie nieco wyższa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Martyna Wojciechowska kłamała? Dokładnie przeanalizowano jej program
  2. Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatku
  3. Poruszające informacje dot. Ewy Drzyzgi. Nie mieli litości
  4. Marzą wam się świąteczne przysmaki od Gessler? Lepiej od razu wziąć kredyt, ceny są nie do przełknięcia
  5. Lekarze ostrzegają, 64% Polaków ma tę przypadłość. Mało kto wie, że prowadzi do groźnego nowotworu

Źródło: wirtualna polska 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News