87-letnia babcia zobaczyła kwitek z emerytury i zrobiło jej się słabo. Tak po cichu obniżyli jej świadczenie

87-letnia babcia zobaczyła kwitek z emerytury i zrobiło jej się słabo. Tak po cichu obniżyli jej świadczenie Źródło: pixabay / geralt

Emerytura, którą dostaje jej matka, została obniżona bez uprzedzenia. Gdy zobaczyła ile pieniędzy mniej dostanie jej wiekowa mama, zrobiło jej się słabo. To mocny uszczerbek na jej skromnym budżecie.

Emerytura to gorący temat, a zwłaszcza w kontekście minionych wyborów. Świadczenie mamy pani Agaty Kowalczuk zostało obniżone bez wcześniejszego powiadomienia. Oburzona kobieta zgłosiła się po wyjaśnienia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla jej 87-letniej mamy to duży uszczerbek w domowym budżecie. 

Emerytura została obcięta z powodu nowelizacji ustawy

Według tłumaczeń urzędniczki z lokalnego oddziału ZUS, winna obniżeniu emerytury staruszki jest nowelizacja ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Świadczenie zostało obniżone o 150 złotych.

- Urzędniczka z trudem dotarła do przyczyny obniżenia emerytury mamy i poinformowała nas, że decyzja o cofnięciu tego dodatku nie została jeszcze emerytom wysłana. Większość emerytów takich jak moja mama, którzy mieli dodatki za deportację, nie zorientowało się zapewne, że ma niższą emeryturę, a decyzję na papierze otrzymają… PO WYBORACH!!!! Jestem oburzona, że ustawodawca ukrył ten fakt, a tylko nagłaśniał, że emeryci dostaną wyższą emeryturę – pisze na Facebook’u pełna złości kobieta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Emerytura to sprawa indywidualna

Wojciech Andrusiewicz, Rzecznik prasowy ZUS, odpowiada jednak stanowczo na zarzuty pani Agaty. Podkreśla, że w tym przypadku emerytura została obniżana na podstawie niewłaściwego przepisu, a sprawa indywidualna tej konkretnie klientki nie ma odniesienia do ogólnokrajowych cięć emerytur.

- Nie ma żadnego gremialnego problemu dotyczącego osób represjonowanych. Twierdzenie, że nowelizacja ustawy wprowadziła niekorzystne zmiany jest nieprawdą. To jest indywidualna sprawa jednej tylko naszej klientki, a nie szerszy problem. Nie ma tu żadnych zmian wprowadzonych na niekorzyść klientów. Pani miała wydaną decyzję w oparciu o niewłaściwe przepisy – ta decyzja została zmieniona, a stare świadczenie zostało zastąpione nowym - wyjaśnił w serwisie "Najwyższy czas".

Dzisiaj grzeje: 1. Krystyna Loska dziś. Nie uwierzycie jak wygląda legendarna spikerka. Ma 82 lata
2. Mężczyzna chciał zgwałcić 10-latkę. Załatwiła go tak, że do końca życia będzie odczuwał ból

Rzecznik ZUS rozwiał wątpliwości o masowych cięciach i zaprosił kobietę do oddziału w celu dokładnego wyjaśnienia powstałej obniżki.

- Może nasz pracownik sali obsługi w rozmowie z naszą klientką nie wyraził się dość precyzyjnie i stąd całe zamieszanie. Zapraszamy więc naszą klientkę, żeby jej wszystko dokładnie wyjaśnić - powiedział Andrusiewicz.

Najlepsze newsy dnia:

  1. REWOLUCJA w kodeksie pracy 2020. Te zawody dostaną podwyżki po kilkaset złotych
  2. Gwiazda TVN przeżyła horror. To, co robił jej ojciec jest straszne
  3. Obudził ją głośny krzyk, w łóżeczku znalazła swoją konającą córkę. Kilkanaście godzin później wyszło na jaw, co zrobił jej partner
  4. Młoda kobieta zaprosiła bezdomnego, by podzielić się z nim posiłkiem. Ale nie mogła przewidzieć, jak to się skończy
  5. Od dziecka musiała znosić piekielny ból. Po latach usłyszała szokująca diagnozę, jej stan był zbyt dziwny, żeby lekarze w ogóle o tym pomyśleli

źródło: Super Express

Następny artykuł