Emerytura zostanie podniesiona
East News ARKADIUSZ ZIOLEK
Monika Majko - 15 Maja 2020

Doskonała wiadomość. Emerytury i renty idą w górę, wiadomo o ile

Emerytura zostanie podniesiona o znaczący procent, wiadomo ile wyniesie tegoroczna waloryzacja kapitałów na kontach ZUS. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) poinformował o poziomie rocznej waloryzacji składek w oficjalnym komunikacie.

Emerytura pójdzie w górę w związku z ogłoszeniem przez prezesa GUS tegorocznego poziomu waloryzacji składek. W oficjalnym komunikacie, podanym 15 maja 2020 roku, wskazano konkretne liczby - wiadomo już o ile procent wzrośnie zgromadzony na koncie ZUS kapitał.

Polacy spożywają ją każdego dniaPolacy spożywają ją każdego dnia w dużych ilościach. Okrutnie niszczy nasz organizm, szkody są znaczneCzytaj dalej

Emerytura pójdzie w górę, Polaków czeka roczna waloryzacja składek na kontach ZUS

15 maja 2020 roku prezes GUS poinformował o tegorocznej wysokości waloryzacji składek ZUS. W tym roku kapitał gromadzony na subkoncie wzrośnie o 5,73 procent.

- Na podstawie art. 40c ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568 i 695) ogłasza się, że wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji, wyniósł 105,73 (wzrost o 5,73 proc) - można przeczytać w tegorocznym komunikacie GUS.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kobieta przejrzała telefon ukochanegoPrzejrzała telefon ukochanego, po czym popełniła samobójstwo. Ujrzała przerażające rzeczy, tylko dla osób o mocnych nerwachCzytaj dalej

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek emerytury wynosi 105,73 procent

Oznacza to, że jeśli na koncie ZUS znajduje się 100 tysięcy złotych, jego posiadacz może liczyć na dodatkowe około 5 tysięcy. Warto jednak pamiętać, że ta waloryzacja nie zwiększa automatycznie wypłacanej emerytury czy renty.

- To poziom waloryzacji środków na subkoncie. Nie można tego mylić z coroczną marcową waloryzacją świadczeń, która rzeczywiście wskazuje o ile one wzrosną w kwocie wypłacanej. Zatem ta marcowa podnosi kwoty wypłacane, a ta w maju waloryzuje, czyli podnosi wartość zgromadzonych środków - mówi Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem Money.pl.

Dzisiaj grzeje:

1. Stało się. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło właśnie przebicie kolejnej bariery

2. Nie żyje polski muzyk, miał koronawirusa. Był naszą dumą narodową

Składki wpłacone do ZUS są waloryzowane co roku, czyli podlegają pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji. W zeszłym roku wynosił on ponad 9 procent, pobito wtedy kilkunastoletni rekord. Natomiast w 2014 było to zaledwie 2 procent.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Parenting: Lekarze byli w błędzie? Pomylono chorobę Kawasakiego z innym schorzeniem
  2. Kamil Stoch przerwał milczenie. Skoczek przekazał ważne słowa, które wzbudziły radość tysięcy Polaków (FOTO)
  3. Kobieta dostała absurdalną karę od Sanepidu. Musi zapłacić 10 tysięcy złotych, kara może dosięgnąć każdego
  4. Prawda ujrzała światło dzienne dopiero po latach. Tadeusz Rydzyk ostro się wkurzył, wystarczyły cztery słowa
  5. Pod żadnym pozorem nie reaguj na jedną wiadomość od znajomych w social mediach. Możesz stracić dużo pieniędzy
  6. Dlaczego pomidory pękają na krzaku? Zła oznaka, wysyłają ważny sygnał, musisz działać z rozmysłem

Dziewczyna pokazała zdjęcie z córeczką19-latka wstawiła zdjęcie z córeczką. Wszystkim umknął jeden szczegół, prawda jeży włos na głowieCzytaj dalej

źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News