14. emerytura nie dla wszystkich? Jest haczyk w obietnicy Kaczyńskiego

14. emerytura nie dla wszystkich? Jest haczyk w obietnicy Kaczyńskiego Źródło: Screen/ YouTube/ Onet News

14. emerytura to nowa obietnica przedwyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Jednak, jak zwykle w takich przypadkach bywa, jest w niej haczyk. Nie każdy senior będzie cieszył się z dodatkowego przelewu.

14. emerytura została obiecana przez Jarosława Kaczyńskiego podczas przedwyborczej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie. Partia rządząca przedstawiała swój program, który - jak się okazało - dalej opiera się głównie na programach socjalnych. Interesująca dla seniorów okazała się zapewne deklaracja, że PiS planuje wypłacanie dodatkowych emerytur.

Dodatkowa emerytura obietnicą wyborczą

PiS obiecywał i wypłacał dodatkową emeryturę już przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wówczas było to jednorazowe, okazjonalne świadczenie. Teraz Jarosław Kaczyński poszedł o krok dalej i zapowiedział, że emeryci otrzymają w 2021 roku aż dwa dodatkowe przelewy. Do przedwyborczej licytacji dołączyła 14. emerytura.

Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra październikowe wybory i stworzy rząd, ma w planach wypłacanie 13. emerytury. W drugim roku po rozpoczęciu kadencji niektórzy emeryci otrzymają także dodatkowy przelew. Tak, niektórzy. Jak to bowiem zwykle z obietnicami bywa, także ta obwarowana jest kilkoma warunkami. Nie każdy senior będzie cieszył się z dodatkowego zastrzyku gotówki.

14. emerytura nie dla każdego. Kluczem wysokość świadczeń

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kto w 2021 roku będzie mógł liczyć na 14. emeryturę? Kluczowa przy wypłacaniu dodatkowych środków będzie wysokość pobieranych świadczeń. Radosław Fogiel, wicerzecznik prasowy PiS, wyjaśniał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że nową emeryturę otrzyma około 90 procent emerytów, ale nie zostanie ona przyznana osobom, które pobierają najwyższe emerytury, w wysokości kilku tysięcy złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. Przez Polskę mogą przejść trąby powietrzne. Pilne alerty IMGW, lepiej zostańcie w domach
2. Uwielbiana gwiazda walczy ze straszliwą chorobą. W Polsce choruje na nią ponad milion osób

Ile dokładnie wynosi ten próg? Tego w tym momencie nie wiadomo. Jeszcze nie określono konkretnego limitu przyznawanego świadczenia, po przekroczeniu którego "czternastka" nie zostanie przyznana. W programie Prawa i Sprawiedliwości można jednak przeczytać, że osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 procent wysokości średniej emerytury, otrzymają 14. świadczenie. Program ma objąć emerytów i rencistów, którzy w 2021 roku nie będą otrzymywać więcej niż około 2900 złotych świadczeń.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć "nie widzi negatywnych skutków podwyżek cen"
  2. Na weselu uderzył żonę z całej siły podczas tańca. Goście byli wstrząśnięci
  3. Babcia ukarała 2-letnią wnuczkę. Teraz dziecku grozi amputacja stóp
  4. Pies zgubił się na wakacjach i desperacko próbował odnaleźć swojego pana. Niewyobrażalne, co się z nim działo przez 3 lata
  5. Brat zgwałcił 14-letnią siostrę. Jednak największy cios zadali jej właśni rodzice

Źródło: Dziennik Zachodni

Następny artykuł