Portfele emerytów spustoszeją kolejne podwyżki? Niepokojące prognozy

Portfele emerytów spustoszeją kolejne podwyżki? Niepokojące prognozy Źródło: Unsplash/eberhard grossgasteiger

Emerytura może polskim seniorom nie wystarczyć. Eksperci i ekonomiści zauważyli, że w tym roku doszło do znacznych podwyżek cen żywności. W górę poszły podstawowe produkty, podwyżki świadczeń emerytalnych to za mało.

Emerytura w Polsce dla wielu nie jest zadowalająca. Wielu seniorów żyje na skraju ubóstwa i mimo podeszłego wieku wciąż pracuje, aby dorobić do swojego niezbyt wysokiego świadczenia lub pozostaje na utrzymaniu rodziny. Co prawda w ostatnim czasie emerytury wzrosły, ale to może nie wystarczyć. W górę poszły ceny żywności.

Emerytura nie wystarczy na podstawowe produkty żywnościowe. Ceny już poszły w górę, a to nie koniec

Ceny już wzrosły już w okresie letnim - co bardzo boleśnie odczuło wielu emerytów. Wypłata "trzynastki" mogła wielu seniorom nie zwiększyć stopy życiowej, a jedynie zamortyzować wzrost cen i wszechobecną drożyznę. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) od ubiegłego roku żywność jest droższa o 7 punktów procentowych. Najbardziej odczuwalna zmiana była w cenach mięsa, jajek, warzyw, oraz owoców sezonowych.

- Dotychczasowe podwyżki to efekt droższej energii, paliwa, a przede wszystkim rosnących płac - tłumaczył zaniepokojonym seniorom Janusz Piechociński były minister gospodarki.

Obecne podwyżki to dopiero przedsmak tego co czeka nas na jesieni. Będą kolejne podwyżki, emeryci obawiają się o swój byt

To niestety nie koniec podwyżek. Wygląda na to, że na jesieni będzie jeszcze gorzej - a to efekt wyjątkowo słabych zbiorów. Zdrożeje głównie mięso (w szczególności drób) oraz pieczywo. Obecnie średnia cena za kilogram chleba to 4,20, a przeciętna cena może wzrosnąć nawet o złotówkę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Teraz czekają nas kolejne [podwyżki - dop. red], spowodowane wiosenną suszą, przez którą rolnicy zbiorą z pól mniej pasz i zbóż. Jakość tych ostatnich w tym roku jest dużo gorsza, bo w kłosach jest zaledwie 1/3 ziarna. Zbiory będą niższe, a to przełoży się na kolejne wzrosty cen - ostrzega Piechociński.

O działanie w sprawie zwiększających się cen zaczynają apelować seniorzy. Twierdzą, że skoro "500 plus" pomaga "młodym" to i emeryci powinni otrzymać dodatkowe świadczenia. Zamiast tego, pomóc by mogła obniżka podatku VAT oraz opodatkowanie benzyny - w raz mniejszymi kosztami transportu, niższy podatek mógłby zamortyzować efekt słabych zbiorów.

Dzisiaj grzeje: 1. Dobrze ją pamiętacie. Nieoficjalnie już wiadomo, kto zastąpi Kuchcińskiego
2. Pracował w ZUS. Teraz zdradził sposób na podwyższenie Twojej emerytury

- Jeśli faktycznie sprawdzą się przewidywania, że jesienią będzie jeszcze drożej niż teraz, to nie wiem, co ze mną będzie – żywcem się przecież do ziemi nie położę. Rząd powinien coś z tym zrobić. Pomógł młodym, wprowadzając 500 plus, to teraz powinien pomyśleć o emerytach, bo trzynastka przy tych cenach to jednak zbyt mało - mówi załamana wzrostem cen 71-letnia emerytka.

NAJLEPSZE NEWSY DNIA:

  1. Donald Tusk wolałby, żeby TO zdjęcie nigdy nie ujrzało światła dziennego. Pospadacie z krzeseł
  2. Kot zakradł się do łóżeczka chorego dziecka, gdy nikt nie patrzył. To, co robił złamie wam serce
  3. Córka Kaczyńskiej poszła w jej ślady i posunęła się dużo dalej od matki. To co wyczynia w siodle aż odbiera mowę
  4. Śmiertelny wypadek, zderzyli się z ciężarówką. Tata i syn zginęli na miejscu, mama walczy o życie
  5. Andrzej Duda publicznie poniżony. Jego zaproszenie zostało odrzucone, "to osobista zniewaga"

Źródło: Super-Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News