Fatalne wieści dla seniorów. Przez jeden błąd los trzynastej emerytury zawisł na włosku, już nie są pewne

Fatalne wieści dla seniorów. Przez jeden błąd los trzynastej emerytury zawisł na włosku, już nie są pewne Źródło: Pixabay

Emerytura z roku na rok staje się coraz trudniejszym tematem publicznej debaty. Emocje budzi także tzw. trzynastka, zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość. Choć tegoroczne świadczenie miało zostać wypłacone w kwietniu, przyszłość zapomogi stanęła pod znakiem zapytania.

Emerytura okazuje się niezwykle problematyczną kwestią w świetle komplikującej się sytuacji demograficznej w naszym kraju. Oczywistym tematem nie są także tzw. trzynastki, czyli wypłacane co roku dodatkowe świadczenie, trafiające do milionów seniorów w całym kraju. Kłopotliwe okazuje się bowiem źródło ich finansowania.

Emerytura staje się coraz bardziej zawiłą kwestią

W ustawie, która trafiła już do Senatu, wskazano bowiem, że pieniądze na pokrycie trzynastej emerytury pochodzić mają z Funduszu Solidarnościowego. Jako że nie zabezpieczono w nim jednak wystarczająco wysokiej kwoty, część musi pochodzić z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Jeśli do tego dojdzie, budżet państwa będzie musiał w przyszłości wyrównać tę pożyczkę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zwolennikami podobnego rozwiązania nie są jednak senatorowie opozycji, zdaniem których sumy przeznaczane na tzw. trzynastkę powinny zostać zaczerpnięte Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To samo źródło finansuje obecnie standardowe emerytury oraz renty. Jak jednak twierdzą przedstawiciele PiS w izbie, wprowadzanie podobnych zmian na tym etapie prac nad ustawą znacznie skomplikuje niełatwą już sytuację. W akcie zabrakłoby bowiem wskazania konkretnego źródła finansowania świadczenia.

Co z tegoroczną trzynastką?

Dzisiaj grzeje: 1. Minimalne wynagrodzenie poszło w górę, jednak nie każdy dostał podwyżkę. Pracodawcy znaleźli sposób
2. Ogromny smutek i żałoba dla wszystkich Polaków. Niestety, nagła śmierć zabrała go przedwcześnie

Jak stwierdził senator Jerzy Czerwiński, przy zaakceptowaniu tego rodzaju modyfikacji tzw. trzynastka może stanąć pod znakiem zapytania z powodu braku funduszy. Polityk dodał także, iż "efekt poprawki będzie taki, że ustawę trzeba będzie nowelizować i wypłata nie nastąpi w kwietniu, ale we wrześniu". Warto zaznaczyć, że decyzję Senatu w tej kwestii poznamy już w nadchodzący czwartek.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Złe wieści dla 40 tys. kierowców. Jeszcze w tym roku stracą prawo jazdy
  2. 20 produktów, które powoli uśmiercają cię każdego dnia. Lista ścina z nóg
  3. Nauczycielka molestowała uczniów i wszystko nagrywała. Niebywałe, do czego zmuszała dzieci
  4. Brzuch nastolatki ciągle rósł, ale nie przez tłuszcz ani ciążę. Nie mieści się w głowie, co lekarze z niej wyjęli
  5. Fani przecierają oczy ze zdumienia po najnowszym poście Agnieszki Woźniak-Starak. "Kocham"

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News