Emeryci w Polsce dostaną wyższe świadczenie. Wiemy, ile będzie wynosić podwyżka i komu się należy

Emeryci w Polsce dostaną wyższe świadczenie. Wiemy, ile będzie wynosić podwyżka i komu się należy Źródło: Pixabay / Adam Novak

Emerytura to świadczenie, które z roku na rok pobiera coraz więcej osób. Wzrost liczby emerytów jest spowodowany wydłużeniem się średniej życia oraz obniżeniem wieku emerytalnego. To również wpływa na wysokość wypłacanego świadczenia.

Emerytura wypłacana w pierwszym półroczu 2019 roku wynosiła średnio 2236,84 złotych. Takie informacje przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obniżenie wieku emerytalnego i znaczna poprawa warunków życia spowodowały, że co roku przybywa poborców świadczenia. Nic dziwnego, że w całym kraju gorąco dyskutuje się o podwyżkach.

Emerytura na początku 2019 roku wynosiła średnio około 2200 złotych

Wieści dla przyszłych emerytów nie są optymistyczne. Świadczenia będą coraz mniejsze w porównaniu do pensji pracujących, ponieważ żyjemy coraz dłużej, a od października 2017 roku obowiązuje, obniżony przez rząd Beaty Szydło, wiek emerytalny. Wynosi on obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. 

– Dziś widzimy, że nasze życie bardzo się wydłuża. I okresu, kiedy pobieramy świadczenia zaczyna być tyle samo, ile tego, kiedy pracujemy – powiedziała na antenie Radia Zet minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Emerytura może być wyższa, jeśli wciąż będziemy pracować

Podczas, gdy większość krajów, by zwiększyć świadczenie, podwyższa wiek emerytalny, w naszym został on obniżony. A Polacy, według Eurostatu, żyją dłużej na emeryturze niż ich zagraniczni odpowiednicy. W 2018 roku było to średnio 33,5 roku. Przeciętna długość życia w Polsce to 81,8 lat dla kobiet i 74 lata dla mężczyzn. To w obu przypadkach około 10 lat więcej niż w 1960 roku.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny polski muzyk. Zmarł na straszliwą chorobę, osierocił syna
2. Roksana Węgiel przyćmiła Lewandowską. Zdjęcia 14-latki z Cristiano Ronaldo obiegają świat

Czas jaki przeżyjemy na emeryturze i długość naszej pracy ma bezpośredni wpływ na wysokość świadczenia. Jednak według ekspertów, aby otrzymać wyższą emeryturę wcale nie musimy czekać na ponowne podniesienie wieku emerytalnego. Rozwiązanie jest proste, chociaż brzmi absurdalnie. Wystarczy przejść na emeryturę, ale nie przestawać pracować.

- Nasza emerytura przecież wprost zależy od tego, ile czasu ktoś pracuje: im dłużej, tym jest wyższa. Dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi średnią wysokość emerytury o 10 procent, jak wylicza OECD. A przy bardzo dobrej koniunkturze na rynku pracy, z czym obecnie mamy do czynienia, nawet o 15 procent – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorstw Polskich.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tych śmieci nie wyrzucaj z resztą. Inaczej zapłacisz OGROMNĄ grzywnę!
  2. Wypłynęły intymne zdjęcia Michała Szpaka. To zemsta jego przyjaciółki
  3. Gwiazdor Ranczo ujawnił tajemnicę dot. nieżyjącej od 15 lat Darii Trafankowskiej. Ogromne zaskoczenie
  4. Polsat przekazał straszne informacje z polskich miejscowości. Mnóstwo osób nie żyje
  5. Tajemniczy mężczyzna poprosił bawiącego się z synkiem tatę o wodę. Po chwili zaczął się horror

źródło: SuperBiz

Następny artykuł