Emerytura znowu zagrożona
pikio.pl
Emilia Malik - 3 Grudnia 2019

13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Emerytura znowu jest zagrożona. Stale ważą się losy tzw. "trzynastki", co doprowadza emerytów do szaleństwa. Nie mogą się oni czuć pewni, co do swoich świadczeń.

Emerytura to temat, który ciągle jest poruszany w mediach. Senat od dawna próbuje się uporać z tym tematem, ale co chwilę pojawiają się nowe głosy w sprawie "trzynastek". Emeryci nie mogą spać spokojnie, a Senat dalej szuka rozwiązania.

Trzynasta emerytura zagrożona

Los 13. emerytury znowu jest niepewny. Senat zgłosił zastrzeżenia do ustawy o Funduszu Solidarnościowy. Chodzi o finansowanie trzynastych emerytur z pieniędzy przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

Krystyna Janda smutne wieściKrystyna Janda przekazała tragiczną wiadomość. Nie żyje mąż legendarnej polskiej piosenkarkiCzytaj dalej

Podczas posiedzenia, senatorowie wyrazili swoją niepewność co do tego, kiedy mają wejść w życie niektóre z przepisów. Jednym z nich jest sprawa emerytury, renty socjalnej i zasiłku pogrzebowego z Funduszu Solidarnościowego. Znowu wątpliwości krążą wokół pieniędzy seniorów. Zmiany miały wejść już niedługo, na początku tego roku. Oznacza to, że głowa państwa nie zdążyłaby mieć ustawowych 21 dni na podjęcie decyzji, a następnie podpisanie dokumentów.

Obrywają na tym niewinni emeryci. Najgorsze jest to, że finansowanie 13. świadczeń nie gwarantuje żadna oficjalna ustawa, są to jedynie obietnice PiS. Podczas posiedzenia senackiej komisji, środowisko osób niepełnosprawnych domagało się wprowadzenia poprawki, która zagwarantuje im, że pieniądze z Funduszu w całości zostaną przeznaczone tak jak było to planowane.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

KotNajmniejszy kot na świecie może się schować pod liściem. Oczy wychodzą z orbit, jest maleńki, a do tego wyjątkowo słodkiCzytaj dalej

Przepisy zmieniają się w szybkim tempie

Zgodnie z nowymi przepisami ze stycznia 2019 roku Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy. Ustawa przewiduje, że Fundusz będzie pokrywał koszty trzynastej emerytury, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy. Nie jest gotowy na taką stratę finansową.

Nowelizacja przewiduje, że refundacja tych świadczeń będzie wypłacona z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli są to również koszty Funduszu. Minister finansów ma wpłacić do Funduszu środki z budżetu państwa, które są zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi natomiast zostanie przyznana pożyczka na 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Dzisiaj grzeje:

1. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
2. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
3. Pikio: Kim jest właściciel, redaktor naczelny? Wszystko o Pikio.pl

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych utrzrymuje się przede wszystkim ze składki stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy. Co więcej, z daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  3. Lelum.pl: Portal dla nowoczesnych kobiet. Kto jest redaktorem naczelnym?
  4. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  5. Grupa mediowa IBERION. Stawiamy na rozwój, ambicję, innowacyjność
  6. Albert Wójcik: kim jest? Młody biznesmen i miłośnik zwierząt
  7. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?

CiastoBananowa delicja zachwyci nawet teściową. Cudowne ciasto bez pieczenia, zawsze się udajeCzytaj dalej

źródło: rmf24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News