Emeryci pobledną patrząc na swoje konta. Chodzi o nawet kilkaset złotych

Emeryci pobledną patrząc na swoje konta. Chodzi o nawet kilkaset złotych Źródło: pixabay

Emerytura w marcu może być dla wielu nie lada zaskoczeniem. W związku ze zmianami jakie zaszły, wielu emerytów patrząc na swoje konto może się zdziwić.

Emerytura w Polsce nie należy do tych najbardziej wymarzonych. Najprawdopodobniej przez długi czas się to nie zmieni, jednak wiele osób, które pobierają świadczenia emerytalne, już niedługo spojrzy na swoje konto z niedowierzaniem. 

Wzrost kwoty wolnej od podatku

Emerytury w marcu mogą być pozytywnym zaskoczeniem. W związku z tym, iż na przestrzeni lat kwota wolna od podatku sukcesywnie wzrastała, a podatek dochodowy, który płacili podatnicy naliczany był na starych zasadach to oczywistym jest, iż różnica musi zostać zwrócona. Obecnie kwota wolna od podatku to 8000 zł. Normalni podatnicy zwrot otrzymają po złożeniu PIT, jednak emeryci obsługiwani są przez ZUS i to właśnie on zobligowany jest do wypłaty niesłusznie pobranych świadczeń. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

ZUS szacuje, że emerytura będzie wyższa dla ponad połowy emerytów 

Dokładne wyliczenia znajdują się w PIT-40, które ZUS rozsyła do swoich klientów, zarówno emerytów jak i rencistów. Ważne jest fakt, że wysokość zwrotu nadpłaty jest naliczana automatycznie i nie trzeba składać żadnych pism oraz wniosków. Dane, które przedstawił Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacują, że aż 57 procent emerytów i rencistów otrzyma od 201 do 500 złotych więcej. Zwrot w wysokości od 101 do 200 złotych przysługuje za to 20 procentom świadczeniobiorców.  Biorąc pod uwagę ogólna ilość pieniędzy jakie należne są do zwrotu, wielu może poblednąć patrząc na swoje konta w okolicy marca.

Jednocześnie należy przypomnieć, że ta grupa społeczna nie musi rozliczać świadczeń podatkowych, a jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy chcą oni odliczyć od podatku jakiekolwiek przysługujące im ulgi, jak na przykład ulga przysługująca na rehabilitację lub na leki.

Dzisiaj grzeje: 1. IMGW wydało pilne ostrzeżenie przed zagrożeniem zdrowia i życia. Alerty pogodowe dla całej Polski

2. Nowe informacje o pogrzebie Pawła Królikowskiego. Aktor zostanie uhonorowany jak najważniejsze osoby w kraju

Na horyzoncie kolejne zmiany? 

Rok 2020 może nie tylko zacząć się dobrze, ale najprawdopodobniej dobry będzie. W kwietniu na konta wpłynie trzynasta emerytura, która na stałe zagości na rachunkach bankowych. Jej wartość określa emerytura minimalna, która obecnie jest na poziomie 981 zł netto. Od 1 marca nastąpi także rewaloryzacja świadczeń, więc w związku z tym będą one wyższe o 3,6%. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  2. T. Lewandowski w wymownych słowach o polskim sporcie. "Koronawirus już dawno dopadł związek! Stałem się wrakiem"
  3. PGNiG wydało pilne ostrzeżenie do Polaków. Możecie stracić pieniądze, ogromne oszustwo przez SMS
  4. Media przekazały nagłą wiadomość. Nie żyje przywódca PZPR Stanisław Kania
  5. Genialny trik na gotowanie mleka. Już nigdy się nie przypali, wystarczy jedna rzecz, którą każdy ma w kuchni
  6. Nasze mamy i babcie całe życie źle lepiły pierogi. Jest nowatorski, łatwiejszy i pyszniejszy sposób

Źródło: Gazeta pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News