Kiedy egzamin ósmoklasisty - część matematyczna?

Kiedy egzamin ósmoklasisty - część matematyczna? Źródło: pixabay.com/777546

Egzamin ósmoklasisty - matematyka, polski i wybrany język obcy, czyli angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski - z tym będą mierzyć się przyszli licealiści już na początku tego tygodnia. Matematyka nie jest prostym przedmiotem, dlatego warto uczyć się jej systematycznie, by ograniczyć stres na ważnym teście.

Egzamin ósmoklasisty - matematyka, która przysparza zawsze najwięcej problemów uczniom klas na różnych szczeblach. Ósmoklasiści nie mają się czego obawiać, przez Centralną Komisję Edukacyjną nie jest podany najniższy próg zdawalności, więc wszystkie osoby podchodzące do testu, zdadzą go. 

Część matematyczna egzaminu ósmoklasisty odbędzie się we wtorek 16 kwietnia o godzinie 9 i potrwa 100 minut, czyli godzinę i czterdzieści minut. A wynik uczniowie poznają już 14 czerwca, kiedy do szkół zostaną doręczone zaświadczenia i rezultaty osiągnięte przez nastolatków.

Egzamin ósmoklasisty matematyka: arkusze, zadania i odpowiedzi

Test będzie składał się zarówno z zadań zamkniętych, czyli takich z jedną poprawną odpowiedzią spośród podanych opcji oraz otwartych, w których uczeń samodzielnie będzie musiał sformułować rozwiązanie problemu. W arkuszu znajdzie się brudnopis, który ma posłużyć do zapisywania swoich przemyśleń i prób rozwiązań problemu, jednak poprawne odpowiedzi koniecznie muszą się znaleźć na karcie odpowiedzi dołączonej do całego arkusza. 

Zakres wiedzy nastolatka, sprawdzany będzie od początku jego szkoły podstawowej, czyli przez osiem lat. Egzamin jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Egzamin niezdany jest tylko wtedy, kiedy uczeń się na nim nie pojawi. 

Jeszcze lepszą wiadomością jest fakt, że jeśli uczeń jest finalistą olimpiady przedmiotowej lub konkursu o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, jest automatycznie zwolniony z testu oraz osiąga maksymalny wynik.

Arkusz egzaminacyjny będzie zawierał od 19 do 23 zadań, przy czym zadań zamkniętych będzie około 15 (które będą wynosiły mniej więcej połowę punktów możliwych do zdobycia), a otwartych około 6, z nich można otrzymać drugą połowę. 

Sprawdzane będą kompetencje matematyczne ucznia, czyli zastosowanie wiedzy w praktyce, znajomość reguł i wzorów oraz zdolności analityczne i planowanie całego procesu rozwiązywania problemu. 

Próbny egzamin ósmoklasisty - matematyka

Próbny egzamin ósmoklasisty odbył się podczas trzydniowych testów w grudniu 2018 roku, aby przygotować uczniów do prawdziwego sprawdzianu, który czeka ich już na początku przyszłego tygodnia. Przeprowadzenie testów było dobrowolne i zależało od władz konkretnej szkoły, czy się na niego zdecydują, czy też nie. 

Zarówno materiały ćwiczeniowe, jak i arkusze próbnego egzaminu z matematyki znajdują się na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej.

Nie ma złotego środka, aby przygotować się do zdania egzaminu gimnazjalnego z matematyki na kilka dni przed jego datą. Najważniejsza była systematyczna praca na zajęciach w ciągu wszystkich lat spędzonych w podstawówce. Teraz nastolatek może jedynie przypomnieć sobie podstawowe wzory i sposoby rozwiązania poszczególnych zagadnień.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy egzamin ósmoklasisty 2019? Uczniów zjada stres
  2. Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Kiedy humanistyczna część egzaminu ósmoklasisty?
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News