Kiedy egzamin ósmoklasisty 2019? Uczniów zjada stres

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2019? Uczniów zjada stres Źródło: pixabay.com/F1Digitals

Egzamin ósmoklasisty 2019 to bardzo trudny moment w życiu każdego młodego człowieka. To od niego zależy, do której szkoły się dostanie i gdzie będzie kontynuował swoją edukację. Czy egzamin ósmoklasisty działa na takiej samej zasadzie jak ten gimnazjalny? Kiedy odbędzie się ten ważny dla przyszłych licealistów test? Mają się czego obawiać, w końcu piszą go jako pierwszy rocznik?

Egzamin ósmoklasisty 2019 - w tym roku, żeby dostać się do liceum, technikum lub szkoły zawodowej trzeba zdać albo egzamin gimnazjalny, albo ósmoklasisty. Spowodowane jest to głównie zmianami w szkolnictwie.

1 wrześnie 2017 roku uczniowie sześcioletniej szkoły podstawowej stali się uczniami ośmioletniej podstawówki. Ci, którzy byli już w gimnazjum, dokończyli edukację w takim trybie i w tym roku po raz ostatni odbył się egzamin gimnazjalny. Zarazem po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Czy uczniowie mają się czego obawiać? W końcu są pierwszym rocznikiem podchodzącym do tego testu, więc do końca nie wiedzą czego się spodziewać. 

Kiedy egzamin ósmoklasisty? Termin

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części: języka polskiego, matematyki i jednego języka obcego nowożytnego, do wyboru są: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. 

Od 2022 roku oprócz wyżej wymienionych przedmiotów uczeń będzie musiał przystąpić do jeszcze jednego egzaminu z wybranego pośród: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii przedmiotu.

Test wiedzy z języka polskiego odbywa się 15 kwietnia w poniedziałek i trwa 120 minut, czyli dwie godziny. Termin matematyki to wtorek 16 kwietnia, trwający 100 minut, natomiast język obcy ósmoklasiści piszą 90 minut w środę 17 kwietnia. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Arkusz próbny - gdzie go szukać?

Egzamin ten obejmuje wiedzę i umiejętności z całego toku nauczania w szkole podstawowej, czyli aż osiem lat, a nie trzy tak, jak to było w przypadku testu gimnazjalnego. Jest on obowiązkowy, a to oznacza, że każdy uczeń bez wyjątku musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie ma minimalnego wyniku, który trzeba uzyskać, więc każdy ósmoklasista i tak go zda. 

Arkusz z każdego przedmiotu składać się będzie zarówno z części zamkniętej, gdzie tylko jedna odpowiedź wśród kilku podanych będzie prawidłowa, oraz zadań otwartych, w których uczeń samodzielnie musi formułować odpowiedź. 

Arkuszy z poprzednich lat oczywiście nie ma, ponieważ to będzie pierwszy taki przeprowadzany test. Na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są za to dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne, a także próbny arkusz testu z 2018 roku, do którego dołączone są poprawne odpowiedzi i analiza problematyki.

Wyniki egzaminów ósmoklasiści poznają już 14 czerwca, wówczas do szkół trafią wyniki i zaświadczenia. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  2. Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi
  3. Egzamin gimnazjalny - część humanistyczna. Jak przygotować się do egzaminu?
  4. Urlop dziekański - kto może go wziąć? Pytania i odpowiedzi
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News